Hej!
Jag tänkte ev ge mig på att binda en bröllopsbukett, fast jag kanske ska ge mig redan innan jag börjat...

Är det omöjligt svårt? Tänkte att det kunde vara kul att ha gjort den själv. Bröllopet är i augusti så jag har gott om tid att testa. Finns det någon som har efarenheter att dela med sig av? Jag har förstått att man har någon form av "strut" och i den oasis. Vet någon var man får tag på en "strut". All info är av intresse! Tack!
Åsa, mälardalen zon 2
14-03-2004, 11:51
Göra i en oasisstrut är lite knepigt när man är nybörjare för oasisklumpen är liten och man måste veta exakt vart blommorna hamnar man kan inte dra ut växterna och sticka om dem hur många gånger som helst då rasar oasisen sönder. +Man måste ha så bra teknik att bruden kan skaka ganska kraftigt på buketten utan att något trillar ur. (+de flesta blomsteraffärer brukar vara ovilliga att sälja oasisstrutar)
Har man ingen utbildning i binderi är det nog enklast att göra en vanlig kompakt bukett som man sätter blött om stjälkarna på. I augusti kan man ju göra en ganska fin bukett med div, blad, kryddor, blommor, fröställningar, grönsaker som man har i trädgården.

Den här buketten gjorde jag till ett Western-bröllop i september 03.
Bruden red omkring på en vit häst så buketten blev ordentligt omskakad....men den höll. Består mest av astrar och rävsvans, eftersom brudparets kläder var i olika nyanser lila!!! Ja, det var en syn för gudar.
Oj Wargen, du är väldigt duktig. Synd man inte ska gifta sig
Copycat
17-03-2004, 23:05
Den buketten var läcker, mycket originell. MVH Copycat
Kul bukett Wargen! Vad är ett Western-bröllop? Ett i USA?
CITAT
Kul bukett Wargen! Vad är ett Western-bröllop? Ett i USA?