Full version: Linas matkasse
Margith
och om ni provat, vad tycker ni?
mamamaggan
Har inte råd att prova. 150 kr / måltid för 4 personer ( 37:50 / portion ) får iaf mig att rygga tillbaka.

Om det hade funnits ett erbjudande att få prova på till ett rimligt pris så kanske..............

Vi är tre vuxna varav en är vegetarian , finns det kassar som passar oss ?
Anma
Jag hade velat testa men dels är vi bara två och dels levereras den inte på min ort.
Eva i Skåne
Jag har aldrig testat, men min arbetskamrat är helnöjd. Snabbt, enkelt och gott, säger hon.
Dom är bara två, men då räcker det till morgondagens lunchlådor också.
Anma
CITAT (Eva i Skåne @ 08-03-2012, 18:44) *
Jag har aldrig testat, men min arbetskamrat är helnöjd. Snabbt, enkelt och gott, säger hon.
Dom är bara två, men då räcker det till morgondagens lunchlådor också.

Ja, då får jag hoppas på att jag behöver lunchlåda då så småningom och att de börjar leverera på min ort. smile.gif
Margith
De är nya på att leverera på min ort och jag stör mig lite på att det är mat för 4 pers.
Vi är vanligtvis 3, men ibland 2 eller 4 som vill ha middag.
Lunchlådor är inget som behövs hos oss.
Men jag tänker att ingredienser som blir över kanske går att använda till nån ny maträtt en annan dag.
De levererar ju en matkasse varannan vecka.
Rätt eller fel? Erfarenheter?

Blir det bara en massa mat över i kylen som slängs bort för att ni vägrar äta det, eller har ni fått nya favoritmaträtter?

Margith
CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 18:09) *
Har inte råd att prova. 150 kr / måltid för 4 personer ( 37:50 / portion ) får iaf mig att rygga tillbaka.

Om det hade funnits ett erbjudande att få prova på till ett rimligt pris så kanske..............

Vi är tre vuxna varav en är vegetarian , finns det kassar som passar oss ?


Nu är de ju nya på min ort, men jag har fått ett erbjudande om att prova på en kasse för 499:- Då är en maträtt helt vegatarisk. Vilket fick resten av min familj att bli lite tveksamma till att prova på det här laugh.gif
Annana
Vi har vår egna lokala ICA butiks matkasse. Samma koncept, en kasse var 14e dag med middag för fyra personer i fem dagar.

Anledningen till att vi valde det och inte tex. Linas matkasse är att Linas kasse har ett lägre värde, men kostnaden för kassen är den samma. Se inslaget nedan.

http://svt.se/2.146563/1.2574451/matkassen...oretaget_pastod

men i vår butik kostar kassen 795:- men maten har alltid ett värde på minst 700:- (i snitt 703:-) så vi valde den för då får vi "mer matför pengarna" samt stöder den lokala butiken.

Vi är jääääättenöjda med det! Så bra! De har mycket lokalproducerat och ekologiskt, samt minst en fisk och en vegetarisk rätt. Ett par dagar innan får vi mail om vad recepten är så man kan komplettera sitt basskafferi och då även köpa till ngt om man så önskar. Ibland kompletterar vi den vegetariska rätten med ngt för mannen anser att man inte blir mätt på bara vegetariskt wink.gif

Har fått flera nya favoriträtter och vi brukar spara de rätter som var goda och gör en egen liten favoritbok av recepten. Ffa har vi sänkt våra matkostnader, eftersom vi annars är sådana som spontanhandlar massor när vi är i butiken, samt att vi ofta får halva förpackningar av saker som aldrig används upp. här är rätterna planerade så att alla ingredienser ska ta slut! Superbra!:D
mamamaggan
CITAT (Margith @ 08-03-2012, 20:02) *
Nu är de ju nya på min ort, men jag har fått ett erbjudande om att prova på en kasse för 499:- Då är en maträtt helt vegatarisk. Vilket fick resten av min familj att bli lite tveksamma till att prova på det här laugh.gif



499 kr gör att det i alla fall kostar 100 kr / måltid , 25 kr /portion , och så mycket kan vi inte lägga på mat . Vi lägger just nu c:a 5000 kr /månad på mat . Fast då är t ex tvättmedel , toapapper mm inräknat. I den där kassen är det " bara " mat.

Månadskostnaden med en kasse blir först c:a 3200 kr bara för middagen , så tillkommer frukost och lunch plus det övriga. Skulle tro att vårat matkonto skulle dra iväg till c:a 7500 kr om vi köpte matkasse.

Är det sedan bara en vegetarisk måltid per vecka så funkar det inte för oss. Förresten , vegetarisk mat för 37:50 / portion låter ännu dyrare än för den " vanliga " maten.
Anma
Visst är det dyrt, men å andra sidan får man maten planerad och man får maten hem till dörren. Det är detta man betalar extra för. Dessutom lagar man mat aldrig annars skulle komma på att prova. Om det är en fördel är upp till var och en att bestämma.
mamamaggan
Om det var en rimlig kostnad så skulle jag prova ibland mest för att " tvingas " till att laga och äta lite nya rätter.

För mig är det inte värt att betala 2.500 kr / månad bara för planeringen och leveransen. Så lång tid tar det inte att planera och storhandla en gång i veckan.

Även när barnen var små så veckohandlade vi och gjorde det till en familjangelägenhet. Barnen var med och planerade veckans matsedel och tyckte det var roligt att få vara med och bestämma vad vi skulle äta.
Annana
CITAT (Anma @ 08-03-2012, 20:50) *
Visst är det dyrt, men å andra sidan får man maten planerad och man får maten hem till dörren. Det är detta man betalar extra för. Dessutom lagar man mat aldrig annars skulle komma på att prova. Om det är en fördel är upp till var och en att bestämma.



Precis!

Vi är annars usla på att laga fisk en gång i veckan, och gör vi det så är det mest lax. Nu får vi tillaga kolja, sej med mera och det är recept som vi annars inte skulle prova om vi läst de i ngn mattidning.

Sedan är det ju så att vi idag i Sverige betalar mindre för maten än vi någonsin gjort! Idag hetsar folk mer efter att tha så låga matkonton som möjligt och tummar då på kvalité och då tex. kött på lågpriskedjor där köttet kommer långväga ifrån tex Tyskland. Grönsaker mm som växer under besprutade förhållanden och mycekt tillsatser och kemikalier för att maten ska hålla längre än tidigare. Med matkasse får vi automatiskt "lite bättre mat" om ni förstår vad jag menar och då känns det ibland lyxigt att tillaga den även bara för en vardag!

Och de vegetariska rätterna kan tex. vara paj med getost, honung och spenat, eller cammenbertpaj eller svamp och fetaostbiffar med pasta och kjall chilidressing. Så det är inte en massa konstiga saker såsom tofu och sådant som "icke vegetarianer" ofta verkar avvaktande till.
Annana
CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 20:46) *
499 kr gör att det i alla fall kostar 100 kr / måltid , 25 kr /portion , och så mycket kan vi inte lägga på mat . Vi lägger just nu c:a 5000 kr /månad på mat . Fast då är t ex tvättmedel , toapapper mm inräknat. I den där kassen är det " bara " mat.

Månadskostnaden med en kasse blir först c:a 3200 kr bara för middagen , så tillkommer frukost och lunch plus det övriga. Skulle tro att vårat matkonto skulle dra iväg till c:a 7500 kr om vi köpte matkasse.

Är det sedan bara en vegetarisk måltid per vecka så funkar det inte för oss. Förresten , vegetarisk mat för 37:50 / portion låter ännu dyrare än för den " vanliga " maten.


5000/månad är ju i såfall 1250:-/vecka för mat och dagligvaror.
Då borde ni ju inte förlora på att handla matkasse för 800:- för du kan väl inte handla toapapper och tvättmedel för över 450:- i veckan?!!?

Matkassen kostar ju 1600:-/månad och hade du haft det varje vecka så hade det kostat dig. 3200:- och då har du ju 1800:- över till toapapper och tvättmedel mm varje månad och ÄNDÅ har du inte överskridigt den matkostnad du har idag.

Men en skollunch får ju inte ens kosta en tia nuförtiden, men sedan är maten därefter. Så vill man pressa matpriserna under de knappa 40:- som en portion kostar i matkassarna, då betvivlar jag att man kan äta så allsidigt med kött,fågel och fisk varje vecka och ändå få bra mat och mycket ekologiska och färska varor.
Anma
Mamamaggan har ju i för sig rätt i att i matkassen saknas frukost, mellanmål och lunch, om man nu äter alla måltider hemma.
mamamaggan
Att äta så billigt som möjligt är ingen " sport " utan en nödvändighet för väldigt många. Blir lite förskräckt när jag hör sådant resonemang för även om man själv inte behöver ha koll på matkostnaderna så är det den krassa verkligheten för väldigt många som sagt var.

Inte behöver man äta " usel " mat bara för att man har koll på sina matkostnader. Alla har heller inte råd att så att säga " kasta " bort 2.500 kr / månad .

Vi äter fisk som vi köper hos fiskhandlaren, kött ifrån kötthandeln med närproducerat kvalitetskött , ägg från frigående höns från bonden utanför stan, grönsaker från grönsakshandlaren osv.

Men har man ingen fantasi när det gäller mat och tycker att 2.500 kr / månad är rimligt för att få vara bekväm så får man väl göra det .



mamamaggan
CITAT (Annana @ 08-03-2012, 21:06) *
5000/månad är ju i såfall 1250:-/vecka för mat och dagligvaror.
Då borde ni ju inte förlora på att handla matkasse för 800:- för du kan väl inte handla toapapper och tvättmedel för över 450:- i veckan?!!?

Matkassen kostar ju 1600:-/månad och hade du haft det varje vecka så hade det kostat dig. 3200:- och då har du ju 1800:- över till toapapper och tvättmedel mm varje månad och ÄNDÅ har du inte överskridigt den matkostnad du har idag.

Men en skollunch får ju inte ens kosta en tia nuförtiden, men sedan är maten därefter. Så vill man pressa matpriserna under de knappa 40:- som en portion kostar i matkassarna, då betvivlar jag att man kan äta så allsidigt med kött,fågel och fisk varje vecka och ändå få bra mat och mycket ekologiska och färska varor.



Hur räknar du ? 5 x 4 middagar är vad du får för 3200 kr / månad . Vi äter iaf frukost och lunch också och middag alla veckans sju dagar.

Klart man kan äta bra varierad mat för under 40 kr / portion !! Inga som helst problem . I våran matbudget finns det utrymme för t ex 500 gram färska räkor 3 - 4 ggr / månad och färsk hummer varannan månad.
Anma
Jag tror inte att Linas matkasse är tänkt för dem som måste spara och vända på slantarna, utan för dem som har råd och kanske skulle annars äta middag ute för att de "inte vet vad man ska laga till".
mamamaggan
CITAT (Anma @ 08-03-2012, 21:29) *
Jag tror inte att Linas matkasse är tänkt för dem som måste spara och vända på slantarna, utan för dem som har råd och kanske skulle annars äta middag ute för att de "inte vet vad man ska laga till".



Där slog du nog huvudet på spiken och så för att Lina ska tjäna pengar förstås.


Margith
Nu ber jag, som TS: kan ni vara snäll och hålla er till min ursprungsfråga och inte göra det här inlägget till en diskussion om vem som har råd/inte har råd med det ena eller andra?
Peztis
En på jobbet har Linas matkasse och är jättenöjd, de är två perosner och har lev varannan måndag. Portionerna är så stora att de räcker till lunch dagen efter.

Nu ska de dock ta en paus då de har så många recept som de gärna vill prova igen och som de tycker var jättebra!

En fördel med att få maten levererad är ju alla dessa småköp av godis och delikatesser so liksom slinker ned i vagnen för att man just då känner isg sugen på det - och sedan är man inte lika sugen när man kommer hem och så slutar det med att man slänger det... Jisses vad mycket pengar man bara slänger!
Anki på Öland
Min dotter hade matkassen (är inte 100 på att det var just Linas, men jag tror det) en period för några år sen. Dom var jättenöjda. Båda jobbade heltid och hade en tonåring hemma. Båda led också av total torka vad gällde fantasi för måltiderna. Maten var av jättebra kvalitet och massor av nya bra recept. Efter 6-7 månader kände dom att dom hade recept som dom kunde variera och också fått fart på fantasin så då slutade dom.
Robbanp
Vi har hållt oss med Linas matkasse i ett par omgångar.

Positivt:
Det är väldigt bekvämt att få maten levererad.

Det är grymt skönt att veta att man har mat hemma (vi är väldigt dåliga på att planera och inhandla).

Vi fick en betydligt mer varierad och nyttig kost än annars. Till exempel hade vi aldrig köpt hem linser, bönor eller kikärtor innan vi fick det i kassen.

Det fanns i regel lunchlåda till dagen efter.

Fisken och köttet höll oftast en mycket hög kvalitet (kan variera geografiskt för min chef klagade ofta på sitt kött och inköp och packning sker nog relativt lokalt).


Negativt:
Vi har aldrig kastat så mycket mat som vi gjorde när vi hade kassen!!!! Det ingår ofta totalt onödiga saker som exempelvis en limpa kavring! Jag skulle hellre svälta än äta kavring, och en hel limpa när det enligt receptet ska serveras en skiva per portion. Dessutom kom det ibland hela rätter som vi inte ens övervägde att tilllaga (ja, vi kan nog räknas som kräsna).

Det var aldrig någon riktig sallad med i recepten. Det var en massa konstiga apelsinsallader och annat trams. Ska jag ha sallad till maten ska det vara isberg, tomat och gurka, sen kan extra tillbehör få variera lite för omväxlingen.

Portionsstorleken varierade stort. Den styrdes troligen av kostnaden och inte av mängden. De vegetariska rätterna varade ibland flera dagar medans andra rätter gick åt direkt utan lunchrester.

Vissa rätter återkom ganska snabbt och naturligtvis var det inte våra favoriter.

Recepten var ofta krångligt skrivna och kändes ibland väldigt oinspirerade

Grönsakerna höll oftast låg eller rent av usel kvalitet. Det var nästan alltid något som var för gammalt redan vid leverans. (Se även kött och fisk under Positivt.)



Numera brukar vi följa Icas olika kassar. På hemsidan väljer man vilka rätter man vill ha, skriver ut inköpslista och recept och handlar själv. Då har man möjlighet att välja bort det man ändå inte kommer att äta. Vi har även provat Coops variant men upplevde den som lite tråkigare.
Jag hade kvittot sen förra handlingen och räknade till 450:-. Ica:s billiga veckan, fem rätter, fyra portioner. Det var betydligt mindre än jag trodde! Portionernas storlek varierar fortfarande lite - idag blev det inga lunchlådor, igår blev det tre.
Motti
Här skulle aldrig "Linas matkasse "fungera eftersom min man reser mycket och inte vet vad han är dag till dag !då känns det lite meningslöst att ha en spikad meny varje dag !vet jag att han är hemma på firman så får han matlåda med sig annars äter jag helst fisk och grönsaker när han inte ska ha mat med sig .Tror det är svårt för många att planera sina matdagar så pass så man kan rätta sig efter "Linas matkasse" och använda allt som finns i den .Däremot finns det ju "grönsakslådor"du kan premenuera på utan kött o fisk ,grönsaker håller längre kan du inte äta dom på måndag så kan du äta dom på torsdag wink.gif
Annana
CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 21:20) *
Hur räknar du ? 5 x 4 middagar är vad du får för 3200 kr / månad . Vi äter iaf frukost och lunch också och middag alla veckans sju dagar.

Klart man kan äta bra varierad mat för under 40 kr / portion !! Inga som helst problem . I våran matbudget finns det utrymme för t ex 500 gram färska räkor 3 - 4 ggr / månad och färsk hummer varannan månad.


Jag menar att det beror på hur mycket du lägger på resten. Vi äter ju inte lunch hemma sju dagar i veckan utan mannen har med sig matlåda till jobbet och jag äter lunch hemma då jag är föräldraledig. Kan bli lite varsomhelst. Men vi "handlar inte lunch" utan det följer med av rester från det andra om du förstår hur jag menar.

3200 menade jag om man åt matkassemiddag alla vardagar i veckan.

Sedan äter vi ofta borta, föräldrar och vänner, så ungefär 2-3 dagar i veckan lagar vi inte middagen själv så då har vi oftast kassen i en vecka. Frukost äter vi alla, men vi handlar aldrig bröd, det bakar jag alltid eftersom jag ändå går hemma. Så smör, yoghurt och pÅlägg typ.

Vi betalar ju 180:- i månaden för matkassen som vi inte får mat för utan planering och utkörning. Och maten hade vi ändå handlat i samma Ica annars så nu förbereder de och underlättar för oss.
Förstår du? Blev kanske ännu rörigare nu biggrin.gif

Men det beror ju på vad man känner! Vi har två småbarn och ville få bra och varierad mat och nya recept och inspiration. Vi tjänar bra trots jag är föräldraledig så vi har inte höga hus eller billån så vi valde detta konceptet!
Annana
Man kan väl säga att om man är "allätare" och nyfiken på nya rätter så kan man nog gilla det! Flera av matkasserna har ju provmenyer på hemsidan så TS, gå in och läs på de olika! Oftast är ju prenumerationerna löpande så man kan sluta när man vill!
mamamaggan
CITAT (Annana @ 09-03-2012, 05:55) *
Jag menar att det beror på hur mycket du lägger på resten. Vi äter ju inte lunch hemma sju dagar i veckan utan mannen har med sig matlåda till jobbet och jag äter lunch hemma då jag är föräldraledig. Kan bli lite varsomhelst. Men vi "handlar inte lunch" utan det följer med av rester från det andra om du förstår hur jag menar.

3200 menade jag om man åt matkassemiddag alla vardagar i veckan.

Sedan äter vi ofta borta, föräldrar och vänner, så ungefär 2-3 dagar i veckan lagar vi inte middagen själv så då har vi oftast kassen i en vecka. Frukost äter vi alla, men vi handlar aldrig bröd, det bakar jag alltid eftersom jag ändå går hemma. Så smör, yoghurt och pÅlägg typ.

Vi betalar ju 180:- i månaden för matkassen som vi inte får mat för utan planering och utkörning. Och maten hade vi ändå handlat i samma Ica annars så nu förbereder de och underlättar för oss.
Förstår du? Blev kanske ännu rörigare nu biggrin.gif

Men det beror ju på vad man känner! Vi har två småbarn och ville få bra och varierad mat och nya recept och inspiration. Vi tjänar bra trots jag är föräldraledig så vi har inte höga hus eller billån så vi valde detta konceptet!


Man gör som man vill med sina pengar. Att vi inte vill lägga ytterligare 2500 kr/månad till matkontot är vad vi vill.
De 180 kr /månad får stå för er men för oss innebär det en höjning med 2500kr / månad.

Kan man äta varierat och mat med bra kvalitet billigare så har jag svårt att förstå varför jag ska betala mer än i dag.


Nu skriver jag inte till dig Annana.

Det verkar vara väldigt känsligt att prata om denna matkasse , iaf vad det kostar. Så känsligt så att man kan , observera att jag skriver kan , få för sig att någon har anknytningar till Linas matkasse.
*Stintan*
Jag måste säga att jag tycker det låter svindyrt med dessa matkassar. Dessutom måste man ju ändå handla en massa annat som behövs hemma såsom bas- och stapelvaror, mat för veckans resterande 2 dagar och till frukost och lunch för 7 dagar.
Personligen skulle jag dessutom hata att vara styrd av så förutbestämd matsedel som nån annan hittat på.
Margith
CITAT (*Stintan* @ 09-03-2012, 13:20) *
Jag måste säga att jag tycker det låter svindyrt med dessa matkassar. Dessutom måste man ju ändå handla en massa annat som behövs hemma såsom bas- och stapelvaror, mat för veckans resterande 2 dagar och till frukost och lunch för 7 dagar.
Personligen skulle jag dessutom hata att vara styrd av så förutbestämd matsedel som nån annan hittat på.


Precis så tänker jag (som äter det mesta)

Men nu tycker jag att vår familj fastnat i gamla klassiker, som återkommer flera gånger i veckan.
Det här känns som ett försök att få oss att prova nya ingredienser.
Men jag tycker inte om att slänga mat, lite grann kan jag väl stå ut med (om inte annat brukar hunden äta upp det mesta smile.gif )

Tack Robbanp för ditt inlägg, det var precis såna synpunkter jag ville ha.

Jag tror att jag vågar mig på ett försök....

Och förlåt, jag skrev Linas matkasse i rubriken, men egentligen var jag intresserad av synpunkter på vilken matkasse som helst. Det var bara det att jag fick ett erbjudande från Linas matkasse ( det första företaget, mig veterligt) som levererar matkassen till dörren, på min ort.
Gåsis
Det är några på mitt jobb som har matkassar, de flesta är nöjda men har den bara var annan vecka. Jag vet ingen som har ett tvåpersoners hushåll som har den. Kanske ska du ta och prenumerera på Allt om Mats nyhetsbrev om det bara är fantasin som tryter, det gör jag. Många mail blir det och mycket köttfärssås som vanligt whist.gif Eller så mailar jag till dig vad jag ätit idag och du till mig vad du ätit, win win tummenupp.gif

/Åsa
merlin68
Jag kan tänka mig att portionerna räcker för en kontorsarbetande vuxen person men är för små om man t ex har ett gäng ständigt hungriga tonåringar hemma. Vår son exempelvis skulle nog äta upp hela 4 personers middagen ensam och fortfarande vara hungrig giggle.gif
emmas matte
Min dotter har Linas matkasse och hon säger att hon har billigare matkostnad, för det blir inga extraköp. och hon gillar att variera(hon sa att hon var trött.på att leta resept),och mat som hon aldrig provat, har hon upptäckt att den är riktigt god. Så hon säger att hennes matlagning har blivit mera varierad. Har provätit hos henne och maten är god med bra grönsks variationer. inte bara gurka och tomat.
biggrin.gif
Annana
Margith, här finns långt ifrån alla, men de stora leverantörerna i alla fall! Du kanske kan hitta ngn mer som levererar till dig!

http://www.matkasse.com/
Bettis
Det är säkert bra för dom som gillar den men jag skulle inte vilja att någon annan bestämmer vad jag ska laga för mat, jag vill nog fixa min egen mat men som sagt underlättar det för någon så är det väl jättebra. Vet inte om det stämmer men jag har hört att det är väldigt mycket grönt typ morötter, palsternacka mm och det är ju väldigt billig mat.
*Stintan*
Det skulle vara intressan att få veta vad varorna i kassen faktiskt kostar i affären och hur mycket Lina håvar in på varje kasse för dom betalar väl bara grossistpriser.
emmas matte
Detta är väl menat som en hjälp till stressade hushåll, och att de som driver ett företag vill nog gå med vinst. Jag är snäll och hjälper gärna andra, MEN om jag skulle driva ett företag så ska man ju gå runt och det kostar att köra ut dessa kassar med. Sedan är det upp till var och en att köpa eller ej. URSÄKTA Men tog kanske i......
Anma
CITAT (*Stintan* @ 10-03-2012, 15:56) *
Det skulle vara intressan att få veta vad varorna i kassen faktiskt kostar i affären och hur mycket Lina håvar in på varje kasse för dom betalar väl bara grossistpriser.

Det står på hemsidan. De tjänar ca 170:- per matkasse.
*Stintan*
CITAT (Anma @ 10-03-2012, 19:12) *
Det står på hemsidan. De tjänar ca 170:- per matkasse.



Njae det står att man får betala 170:- för lyxen dvs enligt deras statistik skulle varorna kostat mig 170:- mindre om jag handlat dom själv i butik. Hur har dom tagit fram den statistiken undrar jag när man vet att matpriserna kan skilja rätt mycke i olika affärer.


Du tror väl inte att Lina går till en butik och handlar det hon stoppar i kassen för att köra hem till mig. Nej hon handlar såklart hos grossist till samma inköpspris som butikerna köper in för. Ju billigare råvaror hon kan stoppa i kassen desto större vinst gör hon såklart.
Anma
CITAT (*Stintan* @ 10-03-2012, 19:48) *
Njae det står att man får betala 170:- för lyxen dvs enligt deras statistik skulle varorna kostat mig 170:- mindre om jag handlat dom själv i butik. Hur har dom tagit fram den statistiken undrar jag när man vet att matpriserna kan skilja rätt mycke i olika affärer.
Du tror väl inte att Lina går till en butik och handlar det hon stoppar i kassen för att köra hem till mig. Nej hon handlar såklart hos grossist till samma inköpspris som butikerna köper in för. Ju billigare råvaror hon kan stoppa i kassen desto större vinst gör hon såklart.

Du frågade så här: "Det skulle vara intressan att få veta vad varorna i kassen faktiskt kostar i affären och hur mycket Lina håvar in på varje kasse för dom betalar väl bara grossistpriser"
Det fetmarkerade svarade jag på.
För att veta det andra måste man veta grossistpriserna och vad Linas har för personalkostnader, bil, bensin, andra utgifter. Det blir ganska svårt för oss att räkan ut. Tror du inte?
*Stintan*
CITAT (Anma @ 10-03-2012, 19:59) *
Du frågade så här: "Det skulle vara intressan att få veta vad varorna i kassen faktiskt kostar i affären och hur mycket Lina håvar in på varje kasse för dom betalar väl bara grossistpriser"
Det fetmarkerade svarade jag på.
För att veta det andra måste man veta grossistpriserna och vad Linas har för personalkostnader, bil, bensin, andra utgifter. Det blir ganska svårt för oss att räkan ut. Tror du inte?


Ja det är antagligen svårt så strunt samma.
herkules
jag har haft matkasse i omgångar, det är inte prisvärt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon