Hejsan Alla!
Jag fick en liten damm med i priset när vi köpte huset. Den är gjord med dammfolie. Vattnet är grönt hela året runt och ingen cirkulation finns på vattnet idag.
Mina funderingar:
1. Vi ska inte ha fiskar eller vattenväxter i dammen(den är så liten) men vi vill att vattnet ska se trevligt ut. Har på Villa-mässan i Malmö fått tipset att hälla klorin i dammen för att bli av med algerna!? Är det ett bra tips?
2. Vi vill ha cirkulation på vattnet, vad passar bäst, ett vattenfall eller en fontän eller en liten groda som sprutar ut vatten? Smakråd mottages tacksamt!
3. Jag har ett utvändigt eluttag ca. 10 m från dammen. Kan man använda detta och gräva ner elkabeln i ett rör? Får man göra det själv eller måste man anlita en elektriker? Med tanke på dammens storlek tror jag att man klarar sig med en lågvoltspump!?
4. Med en fontän eller liknande rengörs ju inte vattnet, kan det bli ok ändå eller måste man köpa något form av filter ändå?
5. Vad har jag glömt att tänka på?
Foto på min damm finns i mitt fotoalbum.
Tacksam för tips och idéer är:
Pia Almqvist