Hejsan Alla !
Jag har detta fläderträd...
[attachment=68838:P4010001.JPG]
Så min fråga är hur hårt kan jag beskära detta och när i så fall ?
Här är det fullt med skott ( klippte ner i höstas lite grann )
[attachment=68839:P4010002.JPG]
Går det att ta av det rakt av här ?
[attachment=68840:P4010003.JPG]
Tacksam för hjälp...
Prova med en radikalbeskärning nu om du vill ha det som en buske igen. Det tar sin tid innan blommen kommer men den blir flerstammig och brukar skjuta rätt upp i luften. Bättre radikalbeskära fläder än att som här kapa lite här och vad och på vissa ställen beskära ås att det uttunnas. Som du märker svarar heller inte alltid fläder bra på kapningar rätt av på ung ved, den beskurna grenen dör ofta tillbaka.
I samband med en radikalbeskärning till 10 cm stubbe, lufta kring rötterna och håll vattnat. Lägg på en säck kogödsel om marken är mager.
Hej
Det finns viss växter som är lämpiga för träd och annan för häckar eller buskar. Vi måste välja lämpligaste växter från början.
H.Bassam
Huggorm
02-04-2012, 12:58
CITAT (Bassam @ 02-04-2012, 13:26)

Hej
Det finns viss växter som är lämpiga för träd och annan för häckar eller buskar. Vi måste välja lämpligaste växter från början.
H.Bassam
Vilken tur att fläder är utmärkt som buske då.
Fläder är mycket mångsidig. Enstammigt träd - flerstammigt - tät, hög, friväxande häckbuske...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.