Katarina Odla.nu
01-04-2012, 13:56
Hej på er!
Hoppas ni inte blir alltför lurade idag! Hos mig är det just nu vädret som luras mest, ena sekunden sol och varmt, nästa snö.
Jag ska lägga ut Att göra i trädgården april på sajten och vill gärna ha med tips från er i forumet, som jag haft några månader nu.
Har ni lust att skriva lite om vilka trädgårdsbestyr som ligger er varmt om hjärtat i april så blir jag glad! Delar av era inlägg kan komma att hamna på sajten i Apriltips från forumet.
Tack på förhand!
från Katarina på redaktionen
Det var nyligen en skön och varm vecka då krattade jag gräsmattan från grenar, städade rabatterna. Har lagt ut en massa påsgödsel över rabatterna. Från Botaniska i Göteborg fick jag lite perenner och lökar som jag grävt ner i dagarna, har också grävt bort några tveksamma rabattrosor, det blir plats för nya.
Så planterade jag en kruka med penséer och ställde på kökstrappan.
Natur liv
01-04-2012, 17:09
Min största trädgårdssyssla under april kommer att vara att ställa i ordning nya pallkragar så att jag så småningom kan plantera blåbär, jordgubbar, rabarber, blommor, kryddor och allt möjligt jag drömt om hela vintern. Under påskhelgen ska jag transportera jord, täckbark och gödsel. Sedan är det bara att vänta tills värmen gör det möjligt att plantera ...
... april är en härlig vårmånad. Allt vaknar till liv ...
hattstugan
01-04-2012, 17:35
Fortsätta rensa nässlor och annat ogräs som är lätt att få bort nu! Räfsa bort fjolårsgräs och klippa taggigt ris att lägga över en del lökväxter för att slippa få dom uppätena!
Inne är det omskolnig av diverse växter som gäller och fortsatt frösådd!
Bor i Enköping zon 3
Här några mil norr om Stockholm har vi ägnat flera timmar till att bränna en massa ris! Sonen var orolig för att det inte ska bli någon brasa till Valborg men det är knappast något att oroa sig för - berget med ris är enormt! Och eftersom det är fullt med taggiga historier får kompostkvarnen vila.
Så det är idag vad vi har ägnat den första april-dagen: elda upp ris och grilla korv med pinnbröd (vilket varken min man eller son ätit tidigare!). Känner mig som en scout igen!

Annars är det väl den tiden på året när det kliar något så infernaliskt i fingrarna att få rensa bort det skruttiga i rabatterna! Och kan det inte bli varmt så man kan få börja plantera ut det som nu trängs inomhus!?
Pelargonerna växer så det knakar, fuchsiorna visar inga tecken på liv - tur jag tog en del sticklingar i höstas! - och det omskolade trängs under extrabelysningen i pannrummet.
Det är även dags att ta en tur till närmaste hästhållare och tigga dynga så det kan vändas ned i landet några veckor innan det där ska sås och sättas potatis.
Just ja, potatis! Den måste ju införskaffas och sättas på groddning! Inköpandet får jag väl göra på den stora mässan nu i april!
Växthuset ska sättas igång - måste bara skaffa jord först! Sedan ska där sås, njutas och mysas!
Penséerna jag just planterat ut i krukan på trappen hoppas jag klarar snö, regn, kyla och värme - det är ju april!
Jag gräver/rensar rabatterna. Lägger på kogödsel i slutet av månaden.
Omplanterar chili o tomater 2-3gången så dom får bra jord att växa i. Det blir storstädning av växthus med såpvatten. Orangeriet samma sak och här får jag ändra hyllorna så att sådderna får bra plats under lysrören. Mina citrusar o medelhavsväxter får stå inne lite till så att inte blommorna ramlar av vid en frostnatt.
Nu är det också dags att sätta lite mer snabbväxande grönsaker som pumpa, gurka och squash inne för utplantering efter sista frostnatt. Direktsår dill, persilja och lök, kanske lite potatis i slutet av månaden.
Väderberoende månad men 1/4 var en fin solig men blåsig dag i Göteborg.
Rensat lite i två rabatter, krattat lite i gräsmattan, byt lite jord i växthuset, rensat lite i häcken.
Inget system eller måste bara råkar bli lite här och där trivs ute i trädgården.
Helen i Piteå Zon 5
01-04-2012, 23:17
Här är snödjupet fortfarande ca. 30 cm för att inte nämna snöhögarna som är flera meter höga.
Det har börjat tina runt husgrunden och runt trädens stammar så man ser gräset men det pågår inget trädgårdsarbete ute ännu.
Växthuset är uppstartat för säsongen, omskolningar sker och hyllorna fylls snabbt med krukor.
Då solen skiner sitter jag lugnt tillbakalutad i solstolen och njuter. Hör svanarna skriker till varandra nere vid ån. Koltrasten har börjat hälsa på uppe i trädkronan, undrar var han hittar någon mat?
Jag odlar (mest grönsaker) i södra Bohuslän (zon 1-2) och jorden reder sig sedan en tid tillbaka. Under april månad kommer jag att så eller plantera ut alla grönsaker utom de som är mer värmekrävande (bönor, brytärter, rödbetor, squash, västeråsgurka, majs).
Jag bättrar på grönsaksbäddarna med lite benmjöl, kompost och hönsgödsel några veckor innan jag sår/planterar ut.
Jag förgror sedan i mitten av mars olika kålsorter och selleri och purjo och kronärtskocka under lysrör, omplanterar och avhärdar under april, för att plantera ut mot slutet av månaden, täcker med väv.
Jag direktsår sallat, rucola, portulak, dill, morötter, persilja, sockerärter, persiljerötter, palsternacka, majrova, kålrabbi, täcker med väv tills det blivit varmare.
Potatisen ligger på groning och kan oftast läggas i landen i månadsskiftet april/maj - några av dem läggs då under glas för att få midsommarpotatis.
Katarina Odla.nu
02-04-2012, 13:51
TACK!
Ni är bäst!
Hälsar Katarina från ett Skåne som har haft 7 olika väder på en dag.
Är det månne april...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.