emmapemma
Jag har funderat på olika växtslag som insynsskydd på vår tomt. Här är den tråden jag startade under prydnadsväxter. Jag upprepar kort:

Bor i zon 2, har en tomt med berg i dagen, där jordmånen där jag vill ha insynsskyddande växter ligger runt 30-40 cm (lite osäker, eftersom jag ännu inte grävt rabatten där växterna ska stå). Rabatten kommer att ligga på västra sidan om vår uteplats och hus, och kommer troligen stå i sol runt 12-tiden fram till kvällningen. Det är inte någon extremt blåsig plats, men inte heller vindstilla.

Finns det rosor som skulle kunna klara denna plats (även med lite hjälp?). Jag funderar själv på 'Single Cherry' (pimpnellros) och/eller rugosarosen Louise Bugnet. I svenskan idag tipsades om Rosa Glauca för en liknande plats. Det som gör mig osäker på den rosen är att den har inga plus i Zetas katalog, vilket brukar innebära att den är mottaglig mot sjukdomar. Synpunkter?

Tack!
Kajsa
Gå in på Allt om trädgårds hemsida och sök i " Roslistan " du ser den i vänster spalten och läs om rosorna. Pimpineller och Rugosa rosor är tuffa men jag tror inte på Louise Bugnet som blir en stor ros här på 2 m, du har så lite jord tror du får välja lägre rosor.
emmapemma
Hej Kajsa,

och tack för svar.

Tja, det var ju liksom höga rosor jag var ute efter, annars bleve det ju inget insynsskydd. Risken som jag ser det är ju att de inte blir så höga som jag förväntar mig, för att jordmånen är lite dålig, men om de är tuffa rosor borde de ju klara platsen åtminstone.

Jag kollar vidare!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon