kerran57
10-04-2012, 11:04
Någon som vet varför Apostlaliljan har fått gula blad? Övervattning eller för lite vatten? Står i solfönster.
_Skruttan_
13-04-2012, 07:48
Hej!
Ett soligt fönster är inte så bra för Apostelliljan, då blir den blek/gul. Placera den så att den får morgonsol istället.
Ger du näring, t.ex. Substral? Brist på näring kan vara ett annat tecken, alltså gula blad. Ev. behov av omplantering. Behov av ompantering märker du om du tar upp den ur krukan.
Lycka till!
Skruttan
Hej
1 Om gul färgen kommer med mjuka blad, det betyder att Svamp attackerade rötter, på grund av rötterna lägger på överflödiga vatten.
Du kan:
Ta bort skadliga delar och vattnar försiktigt
2 Om bladen blir bara gula, det bero på att växter fattas näring.
Du kan:
Ge dem gödsel som innehåller mera kväve.
3 Om bladen blir torka det betyder att växter fattas vatten.
Du kan:
Vattna de noga.
H.Bassam
Gröna mormor
14-04-2012, 09:41
Min erfarenhet av olika fönsterlägen för apostlalilja är att den trivs i soligt fönster lika väl som i öster och västerfönster, så jag lutar nog mer åt Bassams råd.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.