Full version: Chilichilichili
asali
I höstas så tog jag in en av mina chiliplantor och den såg lite risig ut för ett tag sedan. Jag provade slänga på lite blomnäring och då satte den fart och har både vuxit och sätter massor med blommor, de kommer dock ingen frukt.
Jag förstår eller antar att de beror på att blomnäring främjar just blomsättning o bladverk men vad är de som saknas för att frukter ska komma?
Om jag planterar om den nu om nån vecka och sen sätter ut den när de går, kommer de då att komma frukt el är de liksom kört nu när den redan har blommat (tänkte om man får vänta i några månader på nästa blomningsperiod)?
Bock
Blommor kommer hela tiden samtidigt som du får frukter.

Kolla in detta forum och ställ frågorna där >>>> http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=112020&st=540

Lycka Till !
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon