Full version: Surjordsrabatt
Anna-Karin Lundberg
Hej alla!
Jag har suttit länge och läst gamla inlägg om jord här på forumet, tack för all skrivet!!!

Nu har jag ändå några följdfrågor: Jag ska plantera amerikanska blåbär och ska gräva en rejäl grop och fylla med ren torv, skogsmylla från blåbärsskog, vitmossa och granbarrsförna som jag burit hem från skogen.
På tomten har jag massor av eklöv och tallbarr. Har jag "gått över ån efter vatten" då jag burit hem mylla från skogen? Är det bra med icke nedbrutna tallbarr och torra eklöv i gropen? Kan de blandas ned redan nere i botten eller ska man unvika icke nedbrutet material i botten på gropen? Bara på ytan?

En bekant sa att man inte skulle blanda onedbutret material i botten, för det skulle ruttna stället för att brytas ned.

Med den här blandningen, ska jag även ta rhododendronjord på påse eller bara använda trädgårdskompost? Tänkte även lägga i järpellets (för smågrisar, som jag har mot sniglar) som gödning.

Vad har ni för erfarenheter och råd?
Gunilla T
Först - gör planteringen tillräckligt stor så det inte bara blir en grop med omkringliggande lerjord och där risken är att den luckra jorden i gropen blir en damm vid rikligt regn.

Den bästa jorden för surjord är nog det som du hämtat från skogen tummenupp.gif tallbarr är ypperligt - avger näring långsamt vid nedbrytningen och håller jordens pH värde.

Om onedbrutna eklöv kan grävas ner - därom tvista de lärda biggrin.gif jag skulle använda eklöven att täcka rabatten med till vintern - kanske köra dem genom gräsklipparen först så går nedbrytningen snabbare.

Det viktiga för surjordsväxter är inte bara pH värdet i jorden utan också att jorden är mycket porös och fluffig -inte kompakt - samtidigt som den är vattenhållande. Detta åstadkommer du med okalkad och ogödslad torv (den grova, ljusa och inte så hårt nedbrutna torven) samt att du blandar in kross i jorden. Kross eller gårdsgrus gör jorden luftig och syrerik samt har den fördelen att jorden tinar upp snabbare på våren.

Kompostjord och Rh. jord går utmärkt att mylla ner också. Jag brukar plantera i Rh. jord, alltså i det översta skiktet lägger jag ut Rh. jorden.
fvd
Vad är RH ?
Piccante
CITAT (fvd @ 21-04-2012, 12:38) *
Vad är RH ?

Råhumus tror jag det betyder
fvd
Aha! Nu lärde jag mig något igen. Det kommer väl till pass när jag utöka mitt "sk woodland". Anledningen är att jag har tagit ner en jättesilvergran uppskattningsvis 20 meter hög. Det var synd eftersom den var mycket vacker tills den började dö uppifrån. Fast å andra sidan blev det väldigt ljust i köket. Tack så mycket.
Gunilla T
Rhododendron jord smile.gif långt ord som jag försökte korta - ursäkta om det uppstått missförstånd..
Rihane
Lånar tråden lite. En säck med Rhodedendronjord är för stor för mina behov
Har kvar lite jord som jag köpte till köttätande växter. Om jag tar den blandar i de i krukan och regelbundet någon gång om året fyller på med lite barr kan jag få till en bra surjordskruka då?
Gunilla T
CITAT (Rihane @ 21-04-2012, 17:39) *
Lånar tråden lite. En säck med Rhodedendronjord är för stor för mina behov
Har kvar lite jord som jag köpte till köttätande växter. Om jag tar den blandar i de i krukan och regelbundet någon gång om året fyller på med lite barr kan jag få till en bra surjordskruka då?


Rihane, det törs jag inte svara på...kan inget om de brutala växterna men jag förstår att de kanske också lever i miljöer med lågt pH värde. Tallbarr förmultnar långsamt och förmodligen ännu långsammare i kruka eftersom där inte finns nedbrytande organismer på samma sätt som i naturen.

Om du har möjlighet någonstans i närheten där du bor kunde du gå ut i någon tallbacke och krafsa av lite förna - det borde fungera.
Rihane
CITAT (Gunilla T @ 21-04-2012, 17:58) *
Rihane, det törs jag inte svara på...kan inget om de brutala växterna men jag förstår att de kanske också lever i miljöer med lågt pH värde. Tallbarr förmultnar långsamt och förmodligen ännu långsammare i kruka eftersom där inte finns nedbrytande organismer på samma sätt som i naturen.

Om du har möjlighet någonstans i närheten där du bor kunde du gå ut i någon tallbacke och krafsa av lite förna - det borde fungera.


Jo, jag får inga problem att hitta skog nära där jag bor. Tall känner jag igen när jag ser det. Grämer mig att jag inte tänkt på det tidigare.
(Jorden från brutala växter ser ut så som du beskrev det. Ljus, porös torv).

Stämmer det som jag fick lära mig som liten att vitsippor mer än blåsippor trivs i surjord? Vi har mängder av både vitsippor och blåsippor häromkring med övervikt på blåsippor.

"Förna" var jag tvungen att googla på. Men nu vet jag vad jag ska hämta, tack thanks.gif
Anna-Karin Lundberg
Tack för alla svar! Kross, kan det var stenkross som används för att "sanda" vägarna med? Det är ganska grovt men finns gott om ännu, men snart är det uppsopat. Eller ska det vara finare, mer som sand?
Gunilla T
Rihane Blåsippan växer på kalkrika marker, vitsippan däremot är jag lite osäker på, tror att den föredrar lite surare jord.

Anna - Karin Med kross menar jag makadam, gårdsgrus går också bra. Var försiktig om du tänker ta från vägarna, de kan ha varit saltade och det vill man ju inte få i rabatten.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon