Hej Eva,
Du kan be din plantbutik att ta hem träd, och man brukar tala om högstam, lågstam och lite äldre träd, t ex 5-6 år. Med äldre träd brukar man tala om stamomkrets, och t ex ett 5-6-årigt äppelträd brukar ha stamomkrets 10/12 cm.
Här exempel på trädbenämningar beroende på strlek mm.Storleken på träden bestäms ju i största grad av grundstammen. I handeln kan man inte köpa frögrundstam för äpple (som blir ca 10% störrre än A2 grundstam) så det är A2 som gäller.
I andra hand avgörs storleken av sorten. För äpple är Åkerö, Gravensteiner, Transperente Blanche exempel på storväxande sorter om de står på A2.
Fruktsättningen beror inte i första hand på om de i slutändan vill bli stora eller lite mindre, det är mer sortberoende. Åkerö blir bördigt sent, Transparente Blanche ganska tidigt t ex.
Lite mer om sorternas egenskaper kan du finna på Ebe Plants hemsida.
Om jag ville ha träd som ska bli storväxta och ge bördighet tidigt skulle jag ha köpt det som kallas 5-6-åriga träd. De ser ut som träd från början och kan ha en och annan fruktgren. Enda nackdelen är att de har ganska låga grenar, som man genom beskärning får se till att få uppåtväxande med beskärning när trädet etablerat sig. Det ger träden senare en låg stam med förgrening långt ned, och stammar som växer ganska uppåtväxande med krona på gåbar höjd.
Köp E-plantmärkt när du köper dyrare träd, som dessa är. www.eplanta.com, din butik kan ta in detta.
Och väljer du en kräftkänslig sort, meddela plantskolan att de kommer att få returnera ett sådant. (Kräfta är tyvärr vanligare på träd man köper som är äldre)
Med päron är det en grundstam som gäller och de gör träden stora. Köp inte en sort som kräver zon 2 om du bor i zon 3 t ex, hellre tvärtom ett som tål zon 4 om du bor i zon 3.