Full version: Belida
torkil
Haft ett favoritäpple som vi brukat köpa av äppleodlare/gårdsbutik. Förra året köpte jag två plantor av samme odlare. Hon visste inte om de behövde annan sort för att bli befruktade. Någon här som vet ?
Gäller alltså sorten Belida. Det finns förvildade äpplen i närheten men kanske ändå 100 meter till närmaste.
De har massa blommor just nu. Om ingen vet så visar det ju sig snart :-)
Åsa, mälardalen zon 2
Prydnadsäpplen och vildäpplen brukar kunna pollinera vanliga äpplen, och äppelpollen är rätt livskraftigt det kan lifta flera kilometer med pollinerande insekter så ofta är det inga problem med att få frukt på äppelträd även om man bara har en sort. Bellida är ingen vanlig sort så troligtvis har man nog aldrig studerat vilka svenska äppelsorter som är bästa pollinatörerna.


Bellida är en hyfsat ny sort och det är en korsning mellan Elstar & Idared
torkil
Aha korsning av dessa !
Då steg förhoppningarna en hel del om ä.pollen kan klara sig så långt, är gamla förvildade träd lite överallt i trakten.
Tack så mycket Åsa !
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon