kamilenski
Vi har planterat om våran palm och placerat den utomhus i solen.
Nu har den lagt sig sad.gif
Vad gjorde vi för fel? Man märker att de tjocka delarna blivit mjukare.

Åsa, mälardalen zon 2
Chock kanske, är nog inte optimalt ställa ut någon krukväxt i solen när den är nyomplanterad och jag gissar du inte avhärdade växten först.
Alexander-VG-zon3
Har det varit frost ? eller har du gett den för mycket vatten/alt varit svalt och regnat väldigt mycket ?

Om stammen är mjuk har den frusit eller gått in röta.

Bassam
Hej

Den haft mycket vatten, du kan pröva ge inte det vatten, Om det återvände till livet det blir bra annars den dog, du kan bara kasta bort, det händer nästa varje dag i mina blomster affär.

H:Bassam
kamilenski
Palmen fixerades och står i solen utan vatten. Det måste ha varit för mycket av detta då det är fortfarande fuktigt i jorden.

Hoppas den överlever. Får se.
Alexander-VG-zon3
Kommer överskotts vatten ut ? Är det mjukt och gått in röta finns Ingen räddning yucca är känslig för övervattning, ev klipper man veck det dåliga och rotar om toppen.
kamilenski
Oj. Imorgon ska borra hål i botten. Tack!
kamilenski
CITAT (kamilenski @ 16-06-2012, 21:54) *
Oj. Imorgon ska borra hål i botten. Tack!


2 veckor utan vatten! Den mår mycket bättre! Under tiden var den fäst vid några pinnar. Således blivit rak med!
Tack er alla för all hjälp!
kamilenski
Nu är palmen som ny! Dock 20 cm högre! Går det att förkorta den?
Eller ska jag klippa och göra sticklingar?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon