nina_o
Hejsan! Jag undrar om tex klematis går att ha i större kruka? Vi ska bygga om framsidan,har tidigare varit gräsmatta och då hade jag rabatt längst husväggen med flera klematis klättrande mot väggen.Nu vill kära maken bygga ett trädäck och då försvinner rabatten. Men jag vill gärna ha något blommande längst väggen,då i krukor förstås. Har ni några tips? Gärna någon växt/blomma som jag kan ta in o övervintra i förrådet.
kryddan
Klematis går fint att ha i kruka - men om du vill kunna plocka in den på vintern så tänk på att välja en sort som ska bekäras. Jag har klematis på balkongen som jag bara vinterisolerar ordentligt och låter stå kvar. Funkar bra.

Du har mycket att välja på - de flesta växter funkar i kruka bara den är tillräckligt stor smile.gif
Louise i Göteborg
Kaprifol går också att ha i kruka. Det beror förstås på var du bor men här övervinrar den utomhus i en vanlig teracottakruka utan extra isolering.
Fenja
Klängros går bra i kruka om den är minst 50 cm djup, klipp lite i rötterna så du får ner ockuleringsstället en 10 cm. Det finns en ljus variant av humle som är mycket trevlig om du inte vill ha blommor. Sen får jag åter påminna om min favorit den doftande perenna luktärten, blå-violett, Siciliansk vildluktärt, som finns hos Impecta.
Mvh
Fenja
nina L
Har du Fenja ett korrektare namn på den perenna luktärten? Hittade endast den ettåriga när jag sökte på Siciliansk vildluktärt hos impecta.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon