LottaJo
Jag har 5 ganska nyplanterade buskar som står på rad och skulle vilja binda ihop dem med en underplantering (för att slippa klippa gräset runt varje buske…). Tänkte sätta en höstanemon och kanske några sippor mellan varje buske, men vill ha nån lämplig marktäckare runt omkring. Vill att höstanemonen/sipporna ska synas, så det som växer runt dem ska helst vara ganska lågt och diskret, alternativt med kort blomperiod. Hade först tänkt ha hasselört eftersom den har snygga blad och diskret blomning, men undrar om det inte är för mycket sol. Ormöga och myskmadra är också fina (även om ormögats blå blom nog inte blir så snyggt mot korallkornellens röda grenar), men de vill väl inte heller ha sol? Buskarna står i full sol, och även om de kommer att bli stora och kanske skugga bra senare så är de inte fullt så stora än. Å hur är det på våren innan bladen slagit ut, då blir det väl för soligt också?



Så jag måste nog tänka om. Vilka är era favoriter för soligare läge?

Krolliljan
Citrontimjan, kaukasisk fetblad och silverarv
Peztis
Revsuga, gillar jag och har massor. Den tenderar dock att sticka iväg men är lätt att ta bort och plantera på annan plats. Funkar både i sol och skugga.
LottaJo
Tack, ska Googla lite å sen se vad som finns kvar på plantskolan! Andra förslag om de har slut på dem också?
addo
Mossflox, timjan, taklök och div nejlikor.
Jultorpet
Liten flocknäva.
LottaJo
Tack, flera fina förslag! I morgon åker jag till plantskolan! bravo.gif
Sara -83
Penningblad, timjan o taklök är mina favoriter nu just.
ingrid fuxwall
Penningblad tar gärna över och det verkar vara det du är ute efter - lycka till!
Anna-Karin Lundberg
Penningblad (lysimachia) är min favorit! Såg att du redan fått förslaget, men vill ändå berätta hur trevlig den är. Vissa ser den som ogräs, men den är "snäll" även om den växer med ofantlig fart när den trivs. Är låg och får fina gula blommor, är inte taggig eller giftig, klättrar inte och kväver inte större växter. Växer den fel är det bara att riva bort med händerna, vill man ta bort med permanent är rötterna inte så djupa och därmed inte omöjlig att utrota. Det behövs dock bara lite för att den ska ta fart och växa igen. Den väller fram som en liten forts, så tacksam och trevlig!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon