|
tigertuffing
04-07-2012, 12:54
Hejsan !!
Hoppas ni kan hjälpa mig med min gräsklippare. Det är en Klippo som har några år på nacken, den är ifrån någongång på 90-talet.
Alltså jag klippte gräset och fick bensinstopp. Fyllde på mer bensin, skulle starta klipparen och den tände till 1 sekund ungefär sedan bara dog den. Sedan dess har den inte startat.
Jag har bytt tändstift, kollat gnista, kollat olja, kollat så den får bensin.
Det kommer bensin in i förgasaren för när jag provat starta ett par gånger och sedan öppnar upp luftfiltret så ligger det bensin i förgasaren.
Någon som har en idé på vad det kan vara?
Mvh Per
andersen
04-07-2012, 18:25
Förmodligen sur låt den stå någon timma, är du van vid klipparen? menar så att du inte har glömt att ta ur drive när du startar den? eller att trycka fram bensin via "gummiploppen" brukar vara ca 3tryck och klippo brukar starta fint efter det.
tigertuffing
04-07-2012, 20:09
Ja kan lite ivarjefall. Driven är ur, den stog 3 dagar efter att den inte startade första gången så borde inte vara sur. På min modell finns det ingen gummi blåsa att pumpa fram bensin med. Vet inte vad jag ska göra ?!
Skaffa en Stiga multiclip. Jag formligen avskyr Klippo efter att nästan slitit ur armen för att starta skiten. En Stiga sviker en nästan aldrig, säger jag som har en sen nästan 8 år. Värt pengarna som ändå inte är mycket om man fördelar det på 5 år.
malcolm
04-07-2012, 23:42
Skruva ur tändstiftet och dra i snöret några gånger så cylindern blir tom på bensin, skruva tillbaka stiftet och starta som vanligt. Köp INTE en Stiga, sämsta skit som finns! CITAT (andersen @ 04-07-2012, 19:25)  Förmodligen sur låt den stå någon timma, är du van vid klipparen? menar så att du inte har glömt att ta ur drive när du startar den? eller att trycka fram bensin via "gummiploppen" brukar vara ca 3tryck och klippo brukar starta fint efter det. Gummiplopp...? har aldrig hört talas om och ännu mindre sett...
CITAT (CillaM @ 04-07-2012, 23:46)  Skaffa en Stiga multiclip. Jag formligen avskyr Klippo efter att nästan slitit ur armen för att starta skiten. En Stiga sviker en nästan aldrig, säger jag som har en sen nästan 8 år. Värt pengarna som ändå inte är mycket om man fördelar det på 5 år. Varken Stiga eller Klipo tilverkar motorer .... båda köper från samma tillverkare ...
malcolm
05-07-2012, 06:03
CITAT (jaj-51 @ 05-07-2012, 06:50)  Varken Stiga eller Klipo tilverkar motorer .... båda köper från samma tillverkare ... Fast konstigt nog skiljer sig motorerna åt i alla fall, hade en Stiga med Briggs & Stratton vid sommarstugan och har samma motorfabrikat på min Klippo som jag har hemma och klippon är bra mycket pålitligare.
CITAT (malcolm @ 05-07-2012, 07:03)  Fast konstigt nog skiljer sig motorerna åt i alla fall, hade en Stiga med Briggs & Stratton vid sommarstugan och har samma motorfabrikat på min Klippo som jag har hemma och klippon är bra mycket pålitligare. Båda köper motorerna och de får samma sak.
malcolm
05-07-2012, 09:08
Jag är ine helt övertygad om det eftersom skillnaden var så stor, klippon startar alltrid på första rycket, även efter vinteruppehållet medan man fick ägna en halv dag att få igång stigan varje sommar.
Stigan startar ALLTID hos mig, vilket Klippo aldrig gjorde. Jag var helsvett innan jag ens börjat klippa gräset, och många gånger fick jag ge upp tanken.
andersen
05-07-2012, 12:36
CITAT (malcolm @ 05-07-2012, 00:42)  Gummiplopp...? har aldrig hört talas om och ännu mindre sett... Är mycket vanligt på gräsklippare och har i uppgift att pumpa fram bränsle.
malcolm
05-07-2012, 17:06
CITAT (andersen @ 05-07-2012, 13:36)  Är mycket vanligt på gräsklippare och har i uppgift att pumpa fram bränsle. Har jag som sagt aldrig sett, utombordare brukar ha en gummiblåsa på bensinslangen som man skall pumpa på och mopeder brukar ha en knapp som man skall flöda med samt att min jordborr har någon slags gumiplutt som man skall flöd med men på gräsklippare har jag aldrig sett detta och jag har använt ganska många av skilda fabrikat. Choke är något helt annat, då stryper man luftintaget så maskinen enbart suger bensin, glömmer man att dra tillbaka choken efter start så kvävs motorn och man skall aldrig starta en varm motor med choken påverkad.
andersen
05-07-2012, 18:21
CITAT (malcolm @ 05-07-2012, 18:06)  Har jag som sagt aldrig sett, utombordare brukar ha en gummiblåsa på bensinslangen som man skall pumpa på och mopeder brukar ha en knapp som man skall flöda med samt att min jordborr har någon slags gumiplutt som man skall flöd med men på gräsklippare har jag aldrig sett detta och jag har använt ganska många av skilda fabrikat.
Choke är något helt annat, då stryper man luftintaget så maskinen enbart suger bensin, glömmer man att dra tillbaka choken efter start så kvävs motorn och man skall aldrig starta en varm motor med choken påverkad. Jag hävdar att det är det mest vanliga på gräsklipparna,får gå ner till lotten och ta en bild där har vi två klippare med gummiplopp,och ang choke så har du rätt men det är inget som jag har pratat om. ps det kan ta någon dag innan bild kommer. Det får bli en film hittade den här titta istarten av filmen så trycker han på den... trycka på gummiploppen
Pumpblåsa, eller primer bulb heter gummiploppen
malcolm
05-07-2012, 22:29
CITAT (andersen @ 05-07-2012, 19:21)  Jag hävdar att det är det mest vanliga på gräsklipparna,får gå ner till lotten och ta en bild där har vi två klippare med gummiplopp,och ang choke så har du rätt men det är inget som jag har pratat om. ps det kan ta någon dag innan bild kommer. Det får bli en film hittade den här titta istarten av filmen så trycker han på den... trycka på gummiploppenJag har aldrig sagt att det inte finns, sa bara att jag aldrig sett eller hört talas om en sådan. De är kanske vanliga i din värld men inte i min.
andersen
05-07-2012, 23:51
CITAT (malcolm @ 05-07-2012, 23:29)  Jag har aldrig sagt att det inte finns, sa bara att jag aldrig sett eller hört talas om en sådan. De är kanske vanliga i din värld men inte i min. Tittade du inte på filmen?
andersen
06-07-2012, 00:04
CITAT (CillaM @ 05-07-2012, 21:38)  Pumpblåsa, eller primer bulb heter gummiploppen Ja så heter den, tack CillaM. Till TS det blev lite sido spår på din tråd, hoppas att det löser sig för dej.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|