CillaM
Mina fröer som jag sådde förra året av denna underbara ros grodde noll o nu efterlyser jag, helst, ett rotskott/planta av denna ros, mogna fröer (september tidigast). Betalar givetvis för den och för portot. PM:a mig ifall du känner att du kan o har lust att skicka.
renate
Jag köpte en mandarinros för många år sedan,men planterade på helt fel plats,så den blev flyttat och även delat.Nu är den en kinkmadam,den största blommade förra året men inte i år.Frösådd tror jag inte på.Den skuter inga rotskott vad jag har sett.Bit i det sura äpplet och köp en i en plantskola.
CillaM
Jag försöker Renate, men hittills har jag inte hittat den äkta mandarinrosen nånstans :-(
renate
[attachment=71518:2011_06_...280x960_.jpg] Rosa moyesii,mandarinros.
Jag köpte min på Cedergrens i Råå 2003
CillaM
Du har inte möjligen lust att skicka mig mogna frökapslar när de är mogna? Mot porto och ev. ersättningssumma, när tiden väl är där?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon