CITAT (Cilla @ 13-07-2012, 03:09)

Intressant, jag önskar jag kunde svara säkert.
Är bladen slappa, utan spänst? Har vissa börjat krulla ihop sig, först som skålar, med bibehållen spänst?
Båda grenarna, den grövre och den yngre uppåtriktade som kommer i basen på den grövre. är mycket starkt reducerade. Att trädet förbreder för att avveckla hela den grövre grenen är naturligt - den har för lite bladmassa för att vara värd den energi som de få kvarvarande bladen ger.
Frågan är om bladens utseende nu är tecken på snabb avveckling av grenen, eller på löss, eller på något annat. Ge gärna lite mer info tack!
Stort tack för ditt svar Cilla!
Bladen har fortfarande spänst men de allra yttersta bladen ser ut att vissna (blir mörka för att falla av).
Det verkar inte finnas ohyra på dem men jag har i ärlighetens namn inte kollat jättejättenoga.
Ja jag har för första gg anlitat en arborist för att försöka få ordning på mina lutande äppelträd och då tog han allihop.
Så de är kraftigt beskurna.
Har i efterhand förstått att det är skillnad på "proffs" och "proffs" och jag hoppas verkligen inte alla mina träd går åt.
OM grenen är på väg att avvecklas, kommer trädet att överleva det?
Det är en av de kraftigaste grenarna på plommonträdet.