Eva i Skåne
Jag träffade nyss en väninna som beklagade sig över sin hortensia. Den har stått i kruka i uterum över vintern och har redan fått nya blad, men alla blir genast bruna i kanten och vissnar fort.
Förra året gjorde den likadant och blommade nästan utan blad.

Någon som har någon idé? Jag hade inga förslag.
MRLINDELL
Jag har haft liknande problem. Den vill ha typ rhododendronjord (oj stavas det så ...) lite surare jord och så vill min ha mera vatten, den behöver mera vatten än de andra växterna och tycker inte om att stå torr.
gmasterb
Håller med Lindell, Det är första tecknet på att den fått torka. Ett tips kan även vara att täcka ytan med lite leccakulor eller dekorationssten så avdunstar vattnet inte lika snabbt.
//Stefan
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon