Full version: Okänd barrväxt
Unni
Den här lilla krabaten tog jag troligen från en julgrupp. Det är många år sedan, kanske 6-7? Vet inte så noga. Inget klarar vintern i de utekruker jag slarvigt placerarde den i, men den här verkar vara en överlevare. Jag har klädd insiderna på krukan med plastig väv så lökar tex ruttnar eftersom det blir för blött. Men som sagt den här barr-saken verkar trivas.

Hur som helst så tänkte jag ge den ett fortsatt liv ute i trädgården, men jag har ju ingen aning om vad det är. Den växer ju inte fort och verkar bli lite bullig, men det kan väl bero på begränsad tillgång på näring och plats i en kruka? Den är fräsht grön med korta tättsittande barr.

Kan någon gissa på vilken höjd och bredd den möjligtvis kan komma upp i? Jag vill gärna ge den plats nog och undvika att ställa den någonstans där den måste tas ner för att den kommer i vägen.

Tacksam för era gissningar.
[attachment=72199:Minigran...julgrupp.JPG]

/Unni
Åsa, mälardalen zon 2
Fågelbogran kanske är svårt se på unga granar det finns ju många dvärgväxande granar med kompakt växtsätt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon