barajag51år
Hej, har angrepp på tomatbladen, se bilden, är jorden användbar nästa år eller kastas?
Carex
Jag skulle nog kassera jorden. Det finns ju en anledning till att man växlar mellan grödorna på friland, och ännu känsligare är det ju i kruka. Om inte annat så för näringens skull.
Ally
Det verkar extrem att kassera jorden.
Lägger du på ett lager kompostjord ovanpå att "verka" hela vintern och våren borde funka.
Jag tror inte att bladmögel kommer från jorden.
Anja Danmark
CITAT (Ally @ 06-09-2012, 20:49) *
Det verkar extrem att kassera jorden.
Lägger du på ett lager kompostjord ovanpå att "verka" hela vintern och våren borde funka.
Jag tror inte att bladmögel kommer från jorden.


Helt enig - man kasserer da ikke jord, men genbruger den andre steder i haven smile.gif

Bassam
Hej

bladmögel sporer finns i jorden, de finns med resterna av den tidigare växter, så att sporer flyttar sjukdomen under de kommande växter.

H.Bassam
pejori
Kassera jorden. Det är inte värt det, att spara och förlora nästa års skörd.
CillaM
O jag säger som några tidigare sagt, på med ny jord, luckra men sedan på med koskit-på-påse. Och låt bli att duscha tomatplantorna, bort med för stora mängder bladmängder och låt ljus o sol komma in emellan plantorna som möjligt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon