Fenja
Jag läste någonstans att det ska gå att övervintra knölbegonia som vanlig krukväxt inomhus. Någon som lyckats? Jag har tyvärr ingen 10 gradig plats att spara knölarna på, i torv och sand. Tycker att de börjar se så gulbladiga ut redan nu att jag är lite tveksam till projektet.
hattstugan

Du kan förvara knölen i en kartong någonstans där det är mörkt och svalt! Utan torv eller jord/sand! har gjort så ngr år och det funkar bra!

Kolla den ett par ggr så den inte torkar ihop för mycket!

Innan plantering i vår så lägger du knölen i vatten ett par dygn!
Fenja
Tack för svar! Om de vissnar ner inne, så ska jag göra som du säger. Verkar de övervintra i fönstret så får de väl stå där.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon