ninale
Kräver de stratifiering, ska man ställa ut krukan redan nu i höst eller kan man så dessa till våren? Är de besvärliga att få att gro.
Hur fort växer de, hur länge tar det innan det är en fullstor planta?
Är det något annat man bör tänka på när man sår och driver upp dessa?
veram
Jag har frösått koreansk plymspirea tidigare och den verkar inte vara frökonstant utan de frösådda har blivit betydligt högre ca 70-80 cm i st f 25-30 cm och ser ut som mindre ex av vanlig plymspirea. Jag vintersådde fröerna då. Jag har bara fått fram höga plantor, så jag har inte sått fler gånger utan delat plantor i stället.
Har någon annan fått samma resultat?
Eva 33c
Jag sådde av fröer från Trädgårdsamatörerna en gång, och de blev också nåt mellanting. Men min egen köpeplanta har också självsått sig med några enstaka plantor som alla blivit arttypiska, trots att jag har den vanliga stora i närheten. Men kanske att de inte blommar riktigt samtidigt? För det är långt ifrån varje år jag får mogna fröer på min koreanska variant. Jag har tagit fröer av den också och fått plantor, men de är inte så stora än att jag törs uttala mig om resultatet. Men man kan köpa fröer från bla Jelitto, och då är de säkert rena.
Om såråd kan jag bara säga att jag sådde mina under hösten/vintern och ställde ut och de grodde till våren. MEn jag har inte provat utan kallperiod så jag vet inte om det fungerar också.
ninale
Jag har köpt fröer från Impecta. Tror jag ska testa att så inne i februari och om de inte gror så ställer jag ut dem.

Hur långsamt växer de? Hinner det bli en planta första året?
Eva 33c
Jag kikade lite på Jelittos sida om såråd. Det verkar som om de behöver kyla, fast inte så himla länge. Så om du sår nu, ställer ut och sen tar in dem igen i februari så kan du nog få utplanteringsbara plantor till sommaren. Men det förutsätter att du har belysning inne tills de kan avhärdas i vår.
Länk till Jelittos såråd
Sår du inne i februari och de inte grott efter tre veckor eller så, och sen ställer ut dem i 4-6 veckor så har du hunnit långt fram på våren innan de gror. Då kanske de inte hinner bli så stora första sommaren. Men året därpå blir de säkert fina.
ninale
Tack för tipset och en bra länk. thanks.gif
Då är det nog bäst att ställa ut krukan redan nu.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon