Hej hej!
Jag brjar med mina flamingoblommor som jag nu haft i ngra mnader. I brjan var de rda och vackra, men nu de senaste veckorna har blommorna blivit allt mer grna. Och i dagslget r de nstan helt grna. Vad r det fr fel jag gr med dem? Hur ska man f tillbaka den vackra rda blomman?
Sedan har jag en frga om julros. Kan man plantera ut den i landet och sedan lta den sitta dr. Allts klarar den frost och vinter?
Almdalen
29-03-2004, 17:28
Jolrosor trivs utmrkt ute, men har du haft den inne fr du nog ta det lite frsiktigt och vnta tills natt frosten r ver.
Jag tror att Flamingon r verblommad hos mig brukar det drja ett tag innan det kommer nya blommor. Jag tror inte att det ngot du gr fel.
/Ingegerd
sa, mlardalen zon 2
29-03-2004, 18:21
Nr du planterar ut julrosen s stt den grna i ett lite skuggigare lge min erfarenhet r att julrosor i ett jttesoligt lge inte blir speciellt lnglivade.