|
Så nu har jag gjort Råmjölkspannkaka även kallat Kalvdans ,fick det som barn och när svärföräldrarna hade köttdjur ,första mjölken efter kalvningen och så lätt att göra och supergott !det som blir över steker man upp i lite smör med en klick sylt till en del steker upp lite fläsk till .Har 3 liter kvar i frysen tänkte testa att göra en slags Panacotta på den men i stället för att smaksätta med kanel så kan man ju pröva vanilj eller någon likör .
När jag var barn åt jag kalvdans smaksatt med kanel - till det mjölk och så strödde man på socker. Sedan 'gifte' jag in mig i en släkt som åt kalvdans smaksatt med kardemumma och till det skulle det vara krusbärssylt. Och nu äter vi aldrig kalvdans (hälsan säger 'nej tack'). Hur som - kalvdans (kalvost) är gott.
Ja det är väldigt gott synd du inte kan äta det  Jo jag är uppvuxen med det sedan barn och fick man det var det fest  här kryddar vi med kanel salt socker och äter det med typ jordgubbsylt en del här i småland steker upp lite fläsk till och äter det som Lunch .Men det godaste är att steka upp det som blir över i lite smör och lite mer kanel och socker på !Jag tror man äter Kalvdans med olika tillbehör beroende på vart man bor kanske .
När min svärmor levde gjorde hon kalvdans när tillfälle gavs. Jag tyckte den var godast naturell. Men det bjöds alltid sylt och grädde till. Hon gjorde den utan kanel och kardemumma. Jag fullkomligt älskade den .
Blev bjuden på kalvdans för något år sedan hos ett betydligt yngre par men blev så besviken, den liknade inte svärmors lena, ljuvligt goda kalvdans. Man vänjer sig nog vid att det ska smaka på ett visst sätt. Tror säkert din är jättegod Motti!
Den blev väldigt bra  har ju fått öva några gånger
Lyllo er som kan få fatt på råmjölk. Mjölkbönderna är borta i denna landsändan.
Senast jag hittade kalvdans, var på Falbygdens ost i somras. Det blev högtidligt.
*Stintan*
24-01-2013, 10:36
CITAT (niggle @ 23-01-2013, 23:55)  Lyllo er som kan få fatt på råmjölk. Mjölkbönderna är borta i denna landsändan.
Senast jag hittade kalvdans, var på Falbygdens ost i somras. Det blev högtidligt. Jag brukar få råmjölk ibland men jag har också provat att göra falsk kalvdans och det är faktiskt inte alls dumt det heller.
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-01-2013, 17:52
Den första mjölken är ju livsviktig för kalvarna......
Det räcker och blir över till kalvarna också kan jag lova ,i dag har mjölk korna mycket större juver och producera mycket mer mjölk än för 40 år sedan .
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-01-2013, 20:26
CITAT (Motti @ 24-01-2013, 19:30)  Det räcker och blir över till kalvarna också kan jag lova ,i dag har mjölk korna mycket större juver och producera mycket mer mjölk än för 40 år sedan . Motti en av mina barn är fortfarande mjölkbonde så jag är väl insatt i det......
*Stintan*
24-01-2013, 21:41
CITAT (Motti @ 24-01-2013, 19:30)  Det räcker och blir över till kalvarna också kan jag lova ,i dag har mjölk korna mycket större juver och producera mycket mer mjölk än för 40 år sedan . Tror inte du fick den första råmjölken som mjölkades ur utan möjligen den från 3-4 mjölkningen som går utmärkt att göra kalvdans av. Det är den allra första mjölken som är näringsrikast och viktigast för kalven så den brukar inte bönderna dela med sig av.
Piccante
24-01-2013, 21:46
Man tar ju inte råmjölk första dagen då kalven diar. Då går ju oftast kalven o kon tillsammans men efter avvänjningen så börjar man ju mjölka kon igen o då spar man oftast råmjölken för mejeriet vill inte ha den.
Där har du fel Piccante helt fel ! råmjölken är den allra första mjölken som kon levererar när hon kalvat och den är gul .Min man är uppvuxen på landet med jordbruk och jag också delvis så jag vet vad jag talar om .
Piccante
25-01-2013, 00:13
CITAT (Motti @ 25-01-2013, 00:07)  Där har du fel Piccante helt fel ! råmjölken är den allra första mjölken som kon levererar när hon kalvat och den är gul .Min man är uppvuxen på landet med jordbruk och jag också delvis så jag vet vad jag talar om . Jag skrev inget annat heller. När kalven är nyfödd diar den oftast då den står i en kalvningsbox med kon. Men när man avskiljer kalven och kon fortfarande ger råmjölk (ger väl det mer än en dag?) så kan man mjölka nykalvade kor och fördela råmjölken i spänner eller flaskor till kalvarna och överskottet (kor producerar mer mjölk än vad kalven mäktar med att dricka om de är av mjölkras) kan man göra råmjölkspannkaka på eller ge till katten för mejerierna tycker nog det är för hög fetthalt för att blanda ut i tanken o dessutom behöver ju kalvarna få sitt först.
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 24-01-2013, 20:26)  Motti en av mina barn är fortfarande mjölkbonde så jag är väl insatt i det...... Helt utanför ämnet,men jag kan inte låta bli! Tänk att han är mjölkbonde din son!  (edit: ett barn skrev du kan ju lika gärna vara dotter  ) Jag hoppas verkligen att han kan fortsätta med det,många har det svårt nu när mjölken blir dyrare men det blir ännu mindre kvar åt bönderna.
CITAT (Klint @ 26-01-2013, 13:50)  Helt utanför ämnet,men jag kan inte låta bli! Tänk att han är mjölkbonde din son!  (edit: ett barn skrev du kan ju lika gärna vara dotter  ) Jag hoppas verkligen att han kan fortsätta med det,många har det svårt nu när mjölken blir dyrare men det blir ännu mindre kvar åt bönderna. Jag bor i Lund. I västra skåne finns inte en ko så långt ögat når. Ska vi överhuvudtaget ha någon mjölkproduktion i vårt land, måste vi handla inhemsk mjölk. På Lidl, t.ex säljer de tysk mjölk. Det bojkottar jag.
Elisabeth-Västkustkolonisten
26-01-2013, 19:37
CITAT (Klint @ 26-01-2013, 13:50)  Helt utanför ämnet,men jag kan inte låta bli! Tänk att han är mjölkbonde din son!  (edit: ett barn skrev du kan ju lika gärna vara dotter  ) Jag hoppas verkligen att han kan fortsätta med det,många har det svårt nu när mjölken blir dyrare men det blir ännu mindre kvar åt bönderna. Klint det är faktisk en av mina döttrar, sonen ville aldrig göra allt detta jobbet. Och ja dom har det mycket svårt men många gårdar har funnit i famlijen i så många år så dom kämpar in i det sista. Elisabeth
ninnisky
26-01-2013, 21:38
CITAT (niggle @ 26-01-2013, 17:08)  Jag bor i Lund. I västra skåne finns inte en ko så långt ögat når. Ska vi överhuvudtaget ha någon mjölkproduktion i vårt land, måste vi handla inhemsk mjölk. På Lidl, t.ex säljer de tysk mjölk. Det bojkottar jag. Lidls mjölk Milbona är svenskproducerad - vilket står på förpackningen!
CITAT (niggle @ 26-01-2013, 17:08)  Jag bor i Lund. I västra skåne finns inte en ko så långt ögat når. Ska vi överhuvudtaget ha någon mjölkproduktion i vårt land, måste vi handla inhemsk mjölk. Visst finns det kor, du måste bara åka utanför Lund för att hitta dem  . Ute på Revinge finns mängder, visserligen inte mjölkdjur men kossor är det..... Därmed inte sagt att det blir färre och färre kossor, för så är det.
CITAT (KRT @ 26-01-2013, 21:44)  Visst finns det kor, du måste bara åka utanför Lund för att hitta dem  . Ute på Revinge finns mängder, visserligen inte mjölkdjur men kossor är det..... Därmed inte sagt att det blir färre och färre kossor, för så är det. Jo, det vet jag. Jag bor alldeles intill Nöbbelövs Mosse, som är naturskyddat område. Där går det kor och betar för att hålla ängarna öppna. Men det har ju knappast med mjölkproduktion att göra. Skånemejeriers smör är t.ex. tillverkat på Bornholm. Vad gäller Lidl, så hade de mjölk från Thüringen sist jag var där.
CITAT (niggle @ 26-01-2013, 21:53)  Jo, det vet jag. Jag bor alldeles intill Nöbbelövs Mosse, som är naturskyddat område. Där går det kor och betar för att hålla ängarna öppna. Men det har ju knappast med mjölkproduktion att göra. Skånemejeriers smör är t.ex. tillverkat på Bornholm.
Vad gäller Lidl, så hade de mjölk från Thüringen sist jag var där Men det är kor, oavsett  Men det är som du säger, de flesta kor man ser är köttdjur eller naturvårdsdjur, har faktiskt inte tänkt på det innan.. Skämt åsido, hos oss ha vi Åsens mjölk och Valios eller Skånemejeriers laktosfria (fast var laktosfri mjölk kommer ifrån vet jag inte?). Handlar öht inte på Lidl...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|