Knobban
Jag är inte särdeles duktig på det här med odling, men jag har nu en tom rabatt i skuggan av huset och jag vill gärna mötas av nåt vackert när jag kommer upp ur garaget. Rabatten är belägen bredvid garageuppfarten och väldränerad och får kvällssol (inte mycket). Växten/erna ska gärna vara frodiga, mellan 30 och 100 cm och ganska lättskötta. Jag vill helst så från frön, eftersom jag köpt fröbädd och jord biggrin.gif
Gotlandsåsa
Hej,
jag har en skuggrabatt, också med kvällsol. Där har jag Jättedaggkåpa, Alunrot och Kärleksört och skulle gärna pröva med Lungört.
Hälsningar/Åsa
Mi70
Jag har min framsida på radhuset i vandrande skugga, så jag har en del skuggtåliga växter! Jättedaggkåpa är verkligen superb att ha, den är så vacker och underbar att fylla ut buketter med! Hostor i alla former funkar, liksom fänriks- och löjtnantshjärta som gillar skugga. Fänrikshjärta kan vara marktäckare om du har lite höjd på det andra. Penningblad är en annan marktäckare som för mig funkar i skuggan, även om den gillar sol också. Den blir gulgrön och passar bra till jättedaggkåpans färger. Krypkotula är fin i skuggan. Stormhatt gillar också skugga. Om du tittar på odlas erbjudande om perennköp så ser du både flera olika sorters hostor, stormhatt och fänrikshjärta!

Jag har också en rosenrabatt med skuggtoleranta rosor (gammaldax) på min framsida, men då kanske det krävs att man har sol en del av dagen!

Lycka till tongue.gif
kerstin z5-6
De som är lätta att så och trivs med läget är tex Riddarsporre Delpinium , Kungsljus vita gula rosa -Verbascum-de går fö i alla lägen . Klockor campanula tex mjölkklocka funkar också bra

mjölkklocka
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon