Full version: Fiber!
mojan
Vet inte om detta är lite OT i denna avd men jag försöker:
Funderar på att ansluta mig till fiber. Fiberkabel är redan dragen fram till huset. Sen ansluter man sig till stadens nät och man kan få internet/TV/telefon etc.

Nu har vi TV via antenn på taket (ingen parabol), telefon och internet via Telias bredband. Allt gamla lösningar alltså men det fungerar bra.
Vill gärna ha era allmäna synpunkter. Tack på förhand!
Jubbe063
Allt är relativt, beror ju på hur mycket ni använder internet och så vidare.

För det kostar ju trots allt en slant att ansluta sig och det är ju inte helt gratis att använda de olika tjänsterna heller.

Men har ni planer på att göra mer än kolla mail, kanske se film och göra saker som tar lång tid på er nuvarande utrustning så är det nog värt att koppla upp på fiber. Jag är själv uppkopplad på fibernätet och är mer än nöjd, allt går miljoner gånger snabbare och jag upplever att det är färre driftstörningar. Har allt via fiber (telefon tv och internen).
malcolm
Jag har adsl från Telia med bredband, telefon och TV men fick jag chansen skulle jag byta till fiber fast det finns inga planer på att gräva ner det hit vad jag förstått.
mojan
Vi använder internet mycket.
Har hört att telefon via fiber inte är bra. Vet inte riktigt varför. Dåligt ljud, stänger av sig, medhörning etc?

Tack för dina synpunkter!


malcolm: Vi har just fått ett erbjudande från kommunen/kommunalt bolag. De vill väl ansluta så många som möjligt när de håller på gissar jag.
Men det är ju inte gratis vare sig det är ett "erbjudande" eller inte.
Tack för synpunkt!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon