Full version: Aloe Vera
Novelin
Hej,

Jag har en Aloe Vera planta hemma som gått igenom mycket med flytt och liknande som skulle behöva lite nytt liv. Tror ni att jag bör beskära där den växer och försöka få nya rötter eller ska jag låta den vara? Den får bara nya plad på toppen.
Aloe Vera

Eva i Skåne
Jag tror nog den klarar bra att du skär av den biten med blad. Låt den ligga och torka nån dag och sätt den sedan i jord och vattna väldigt försiktigt till den bildat nya rötter.
Jag skulle själv gjort så och det har lyckats med liknande växter.
Novelin
Tack för svar smile.gif Man ska inte låta den stå i ett glas vatten tills växten fått rötter då? Alltid så jag sett andra göra smile.gif
IreneH
Det bästa är att kapa toppen och låta den ligga ett tag innan du planterar den i jord.
Aloen är känslig för för mycket vatten och bör inte stå i ett vattenglas- då lär den ruttna.
Men försök plantera om toppen i ny jord så får du nog en fin planta! smile.gif
Novelin
Då gör jag så, tack för tipsen smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon