vanjalarsa
21-03-2013, 18:16
Har blivit sugen på att köpa en Magnolia. Har läst en del i böcker och tidningar...Men vet varken ut eller in. Såg en som heter "Yellow bird" som verkade bra. Jag bor i zon 3 på gränsen till 4. Men har en skyddad trädgård. Kan jag ev. plantera en Magnolia på framkanten av ett Rhododendron parti? Jag skulle vilja ha en Magnolia med lite längre blomningstid. Är det någon som kan ge mig råd och tips så är jag väldigt tacksam !
mvh vanjalarsa
Leopardcookie
22-03-2013, 08:47
Rosenmagnolia trivs i kemiskt sur jord, som te.x bredvid din rhododendron. Men den blommar inte så länge, dock blommar den som ung planta. Härdig i zon 2.
Sen har du buskmagnolia som blommar längre, men inte överdådligt, utan färre blommor. Den trivs också i sur jord och bör planteras nu till våren. Zon 3
Praktmagnolia trivs i zon 3 också, det är den vanligaste med alla dessa rosa blommor. Också sur jord.
Japansk magnolia trivs i zon 3-4, men den tar några år innan den börjar blomma. Och den vill INTE ha sur jord.
vanjalarsa
22-03-2013, 09:01
Tack snälla du för tipsen !
mvh vanjalarsa