Full version: Varmbänk...
Mickebombom
...det blev några veckor senare än jag tänkte men vad gör det?

Nu undrar jag om ni har några tips om vad ni tycker passar bäst i en varmbänk. Det enda jag säkert har bestämt är att ha sallat.

Andra saker jag funderar på är potatis, brytbönor, diverse kryddor osv, tyvärr får ju inte allt plats så det gäller att välja det bästa! rolleyes.gif

/Micke
Ludvig Johansson
Kul med varmbänk. Jag håller på att läsa en bok om vinterodling av grönsaker i kallväxthus och där framhålls spenat som ett måste. Lyckliga du som har tillgång till mycket skit! Har du satt något ännu?
Mickebombom
Det blev en låda med potatis. I den satte jag även lite snabbväxande saker såsom rädisor och lite kryddor (dill, koriander), tanken är att de snabbväxande sakerna skall skördas innan potatisen tar över.

I den andra lådan blev det sallad och mizunokål

/Micke
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon