Jerrie
Halloj, detta underbara forum dit jag alltid kan vända mig med mina krukväxtfrågor. smile.gif

Nu handlar det om min Plectranus ernstii, som ni kan se på rubriken. Jag köpte ett par sticklingar på Tradera i höstas, satte ner dem i jorden och de började må bra ganska fort, och började växa av bara sjutton. På senare tid har den dock börjat se risig ut, och detta gör mig osäker kring bevattningen, och trots att jag har googlat massor så får jag ingen bra info. Jag har hittills vattnat rätt sparsamt en gång i veckan eftersom jag tänkte att det ju är en succulent, men nu när den började se så där hängig ut så blev jag osäker på om det är rätt. Hur ska man vattna en plec. ernstii?

En annan fråga när jag ändå är igång: Jag har toppat mina ett par gånger för att jag har förstått att det är så de bildar en mer trädliknande stam. Hur mycket ska den toppas egentligen? Flera gånger tills man ser att stammen tjocknar, eller hur ska man göra?
Bassam
Hej

1 Du kan vattna den när du känner att jorden nästan torka, nästan bara 1dl vatten varje vecka, du ska vattna från över.

2 du ska byta platsen till halvskugga plats.

Obs
DEn tycker inte om stark direkt sol, det som händer med min växter som står på söder fönster, men när jag flytta den till norr fönster , växter blir mycket bättre.

H.Bassam
Jerrie
Åh, tack! Det är givetvis för ljust för den, du har helt rätt! Nu har jag flyttat på den till en mindre solig plats. smile.gif
kikki
Jeg tilllater meg å høre om denne Ernestii, vi har den ikke i Norge.Jeg har 2 stykker og ser bladene visner,er ikke dyr eller lus,har prøvt ta stiklinger,men ville jo gjerne fått de til! Men hva skyldes bladene da "krøller" seg? unsure.gif
Jerrie
CITAT (kikki @ 15-04-2013, 16:04) *
Jeg tilllater meg å høre om denne Ernestii, vi har den ikke i Norge.Jeg har 2 stykker og ser bladene visner,er ikke dyr eller lus,har prøvt ta stiklinger,men ville jo gjerne fått de til! Men hva skyldes bladene da "krøller" seg? unsure.gif


Kanske dina också står för ljust?
kikki
Tusen takk for svaret,har nå satt de på annet sted, håper det vil gå betre!!
CillaM
Tvärtom vad alla säger här om Plectranthus ernestii så tål den mycket sol och mår utmärkt med det. Själva stammen är suckulent men inte bladen. Den ska stå väldränerad i krukan, tål att torka ut rejält, vattnas max 1 gång i veckan, underifrån (då blir växten stadig och kraftig), då o då ytterst lite näring. Känn gärna på krukan, är den lätt så kan man vattna, är den inte, ja då... o vattna gärna för lite för som sagt, den tål kraftig uttorkning. Toppa 1 gång i månaden, det gör att den också skjuter nya bladskott.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon