HelenaLJ
Jag har en rabatt ned ett par år gamla pioner. Pionerna kommer väl visserligen att breda ut sig men det är mycket bar jord som blir fullt av ogräs på sommaren. I framkanten av rabatten har jag funkior, alunrot och daglijor. Funderar på jättedaggkåpa, men tänker att den kanske blir för hög. Vad tror ni eller har ni andra förslag?
lottapotta
Jag tror att jag hade satt något lägre, även om jag älskar jättedaggkåpan.

Jag är förtjust i hasselört, men den sprider sig SÅ långsamt... Annars tänker jag att den bladformen och blankheten på bladen hade varit fin under pionerna.
Röd sockblomma tycker jag också mycket om, men även denna är lite "seg". Jag planterade mina våren -09 och det var först förra året som jag kunde märka att de bredde ut sig. Jag har läst att det kan ta ganska lång tid innan de blir riktigt etablerade, men att sedan de väl gjort det så sprider de sig bra.
En som sprider sig snabbt är spetsmössa. Inte lika roliga blad, men oerhört söta blommor.

Och så hade jag nog satt lite lökar, fast det har du säkert redan... Vita krolliljor är ljuvliga med pioner!
kerstin z5-6
Växter som jättedaggkåpa och näva kväver på sikt pionknölarna genom att växa över dem.
Ta något snällare tex vit perenn viol, viola cornuta alba minor.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon