Pappa Joe
Hej,

Skulle behöva lite goda råd! Min Avenbokhäck vill inte sätta fart. Vi grävde ur och fyllde på med ny jord. Allt enligt konstens alla regler. det var ca 4-5 år sedan och den har inte vuxit mer ca 1,5 meter. Lite retfullt satte grannen sin Avenbokhäck samtidigt (samma förarbete) och den är minst dubbel så kraftig, både i längd och omfång.

jag vattnar med droppslang och gödslar minst en gång per år med blå korn eller liknande. Tillskillnad från min tursamme granne har vi en hel del gamla storvuxna träd som kan tänkas konkurrera om vatten och näring. Kan dessa träd vara mitt problem? vad finns att göra? Bor på Öland!

Med vänlig hälsning

Längtar efter häck!
Huggorm
Kan man se någon skillnad i tillväxt på de plantor som är närmast de stora träden och andra som är längre ifrån?
Pappa Joe

Egentligen inte. Möjligtvis en antydan till lägre tillväxt en bit i från träden, vilket känns logiskt då rötterna breder ut sig från träden. Nu är det väl snarare så att det finns träd + ett gammalt syrenbuskage parallellt med häcken!
jimvidar
Läste för många år sedan att boklöv bildar ett mycel i jorden, mycelet gör att avenboken skulle växa bättre. Tyvärr så kan jag inte hitta något om detta just nu.
Huggorm
CITAT (jimvidar @ 16-04-2013, 17:07) *
Läste för många år sedan att boklöv bildar ett mycel i jorden, mycelet gör att avenboken skulle växa bättre. Tyvärr så kan jag inte hitta något om detta just nu.

Det var intressant, mykorrhiza är ju välkänt hos andra träd som gran och björk, så varför inte även för avenbok. Ek-avenbokskog är en vanlig skogstyp nere på kontinenten, så de verkar absolut trivas ihop i alla fall. Kanske även vanlig bok är inblandad på något vis.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon