Daniel Daleskog
Hej! Vi köpte vårt första hus för några år sedan med en trädgård som fått växa sig alltför vildl För att kunna renovera ett garage fick vi tyvärr riva bort all tidigare växtlighet i denna slänt och har sedan använt gammal kalksten till att kallmura ( utan bruk- så att vatten kan passera) upp terasser där jorden nu ligger 20-70cm djup över det sluttande berget, se bilder. Nu önskar vi grönska igen!

Zon 2-3, soligt sydligt läge. Oregelbundet jorddjup över berget. Vi har börjat med att sätta tre uppstammade syrénträd (Beauty of Moscow) i varje "ficka". Staketet ovanför slänten kläs in av vildvin. Rosportalen har fått en klätterros New Dawn på varje sida. Sedan har vår inspiration tagit slut. Vi är rädda att köpa på oss en massa växter som ej kommer klara sig i denna krävande slänt. Vi vattnar växterna på övre delen, här torkar det snabbt upp då vattnet rinner nedåt och gör det betydligt fuktigare längst nere i slänten. Vi har borrat dräneringshål i muren och använt markduk för att hålen inte skall slamma igen.

Som synes gillade tidigare ägare barr och vintergrönska. De växterna har ju uppenbarligen klarat sig väl. Vår tanke var ursprungligen lite mera blad och grönska. Då bostadshuset är gammelrosa med vita detaljer tänkte vi först bara fylla upp allt med marktäckande smårosor, tex. The Fairy och Swany.

Vi tar tacksamt emot tips på allt möjligt då vi är nybörjare i
trädgården!!!


Mvh/ Evelina och Daniel



[attachment=75916:IMG_0736.jpg]
[attachment=75917:P1010011.jpg]
[attachment=75918:P1010044_2.jpg]
[attachment=75919:P1010110.jpg]

kerstin z5-6
Snyggt ! Ni måste ha jobbat hårt!

Torktåligt kanske silverbladigt högst upp, mer fuktälskande längre ner.
Om ni vill ha några rosor skulle jag plantera dem i de lägre mer fuktbevarande delarna.

Kuddbildande lägre växter som älskar läget är tex olika nejlika, tex Dianthus deltoides som finns i rosa till vitt med olika nyanser. Lammöra och sandmalört har silverbladverk, lavendel tycker om sol och väldränerat.

Sippor och vårlök samt andra lökväxter ( de vill inte ha vått om fötterna ) där det tinar bort tidigt för vårkänslan.
Liljor för sommarblom i den färgskala ni valt. Kuddbildande campanula finns mest i blått men även i rosa, praktklocka,
Alunrot Huchera är vackra bladväxter med oändligt antal sorter och färger på bladen fyller ut och täcker bra mellan större växter

Jag tror det mesta som gillar sol och väldränerat kommer att stortrivas där!
Om ni hjälpvattnar första sänsongen efter plantering kommer ni inte att förlora växter pga torka , har de väl etablerat sig skickar de ner rötterna djupare och klarar sig fint
Lycka till ta gärna bilder när ni planterat och hela första säsongen!
Lavin
så vackra murar! Kerstins förslag låter jättefint. Mot garageväggen går det kanske att spaljera upp något litet frukträd? Medelhavsväxter som lavendel, salvia och isop, med lammöron är sååå fint. De kommer lurva sig snyggt ut över kanten också. Måste tipsa om http://tradgardmedutsikt.wordpress.com/ de har en vacker terrasserad trädgård, växtvalen där tror jag hade passat er fint.

Sen kan ett alternativ vara att lägga en svettslang, eller en perforerad trädgårdsslang i den översta bädden, så att ni vattnar sakta, sakta. Med en grenkoppling kan ni välja vilken av nivåerna ni vill vattna. Sen hälla ut halvmulten kompost som ett täckande lager, så att fukten håller sig längre i marken. "mulching" som det kallas. Ökar bioaktiviteten i jorden och förbättrar jordstrukturen också.

Lavendel, min favorit är grappenhall, men det är hybridsorten intermedia som har sämre härdighet än angustifolia. Kanske en bas för växter med fjärilstycke?

Rosa, purpur, lila och silver är en kombination som man inte kan gå fel med.
Daniel Daleskog
Tack för era utförliga svar! Vi tar allt detta till oss när vi planerar vidare!

Mvh/
Evelina & Daniel
kerstin z5-6
många av de jag föreslog är lätta att så själv smile.gif
Ewa L
Det är faktiskt så att en slänt i söderläge är något av det bästa du kan ha! Strängt taget alla växter mår väldigt illa av stående vatten kring fossingarna och det behöver ni inte bekymra er om.
Precis som Kerstin säger; tänkt fuktigare längre ner och torrare högre upp. Vatten rinner neråt. Läs gärna på lite extra för ni har enorma möjligheter.

Ser också fram emot fantastiska bilder!
EKLO
Hej,

ett så roligt projekt!
Tänk också på när ni mest är hemma, så att inte den finaste blomningen sker när ni "brukar" vara bortresta. Jag gjorde det misstaget med min första rosenbuske - jättevacker, men blommar tyvärr just när jag har minst tid att vara hemma!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon