mariegrandin
Jag har köpt 2 Kalla knölar på Trädgårdsmässan i Stockholm och när jag skulle plantera dem blev jag lite konfunderad på hur jag skall sätta dem.
Vad är upp och vad är ner?
Kan det finnas någon som kan förklara det för mig?

Marie blink.gif
Anna-C
Jag har inga kannaknölar så jag vet inte säkert, men hur du än planterar så tror jag det kommer upp nåt ur krukan.
Skottet kommer alltid att söka sig uppåt , mot ljuset.
Men om du lägger den med 'bredsidan' mot jorden har du ju garderat dig... smile.gif wink.gif
Ingis
Hej.
Jag köpte också kanna-knölar. Kan du se om det finns en aning av en platt rundel. Det ser nästan ut som ett avtryck av något runt. Den delen ska vara uppåt i krukan upplyste de mig där jag köpte mina.
Jag köpte 2 rosa och en vit. Lycka till, det ska bli spännande, tycker jag.
mariegrandin
Det var ju bra tipps båda två.
Min Kalla knöl såg nog inte riktigt ut som Kannans knöl, men jag har satt ner den så får vi se om det var rätt håll. Men den bör ju dra sig upp mot ljuset även om man satt den uppochner.
Det bli spännade och se vad som händer. smile.gif
Ingis
Förlåt, jag såg inte att jag skrev fel, jag menade kalla-knölar.
Jag köpte kanna-knölar också.
Men planteringstipset gällde alltså kalla.

Hälsningar Ing-Marie
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon