TinaWeiss
Hej alla här på odlaforumet! smile.gif

Jag har för första gången i år börjat plantera och greja på balkongen vilket är jättekul! Det jag undrar över är mitt citronträd som jag köpt i en vanlig matbutik, den enda frukt som fanns på trädet när jag köpte det för ca 2 veckor sedan har inte vuxit alls! Och grenen den sitter på ser inte likadan ut som dom andra, bladen är betydligt större och ljusare än på resten av trädet. Den har blommat jättefint och man kan se att det kommer bli citroner (förhoppningsvis). Den är planterad i citrusjord och jag tillför också citrusnäring efter vad som står på förpackningen. Den får mycket sol och jag vattnar efter behov och den står i en stor dränerad kruka.

Det jag då undrar är om man ska beskära den grenen med den icke-växande frukten? Eller kommer hela trädet få stora ljusa blad när frukterna kommer? Har inte sett nån bild där ett citrusträd ser ut så.. Jag vill inte att den grenen och frukten ska suga upp all näring eller vad man ska säga..

Jag är som sagt nybörjare och total amatör så vet inte ens om detta är något man behöver oroa sig för confused.gif
hoppas ni har överseende med min okunskap tongue.gif
Chili Linkan
2 veckor är inte så mycket för en citrusfrukt. Dock låter det ju konstigt att grenen och bladen ser annorlunda ut.
Alexander-VG-zon3
Det du har fått är en gren som både har haft blomanlag och också är vegetativt växande. Citrus har tre skott en som bara ger blad ''vattenskott'' och en som bara ger blommor små och knubbiga utan blad och då den som ger blad och blommor. Behöver inte beskära och frukten kan ta mer än 12månader på sig beroende väder och så.

Att bladen är större än andra blad kan vara att den stått mörkt och varmt i butiken eller att den hos dig fått mer vatten och näring och bättre skötsel och därmed satsar på stora blad. Citrus är näringskrävande så det inverkar inte på blomning att ge näring regelbundet när det behövs.
TinaWeiss
Tack så mycket för svaren biggrin.gif

Då ska jag sluta oroa mig för den och fortsätta ge den kärlek smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon