Klint
Vi har hittat en gammal mjölkkärra och ska byta däck på den.Kommer att bli jättebra till olika små saker i trädgården.Träribborna behöver nån behandling Vad sägs om roslagsmahogny,blir det väldigt klibbigt? Teakolja? Vad skulle du använt?
polecat
Jag skulle använt vanlig träolja med lite pigment i.
RibesRubusVitis
Själv använder jag numera billig kokt linolja till nästan alla träarbeten, om det inte finns plastfärg under. Den kokta linoljan torkar snabbt, medan den råa tränger in och skyddar bättre, fast den tar en evighet att torka. Lite balsamterpentin i oljan gör den lättare att stryka ut.
Linoljefärg med pigment är dyrare, men kan sedan fräschas upp med ofärgad kokt linolja.
malarmaster
linolja,kokt. duger till allt trä ute och är oöverträffat.går att pigmentera med antingen lite vanlig linoljefärg eller s.k torra pigment (pulverform).
stryk linolja tre,fyra lager med tork emellan,upprepa var tredje,fjärde år och det håller länge.
vill du ha ett ännu bättre skydd börja med rå linolja ett par varv och avsluta med kokt några varv.den råa tränger långt in i virket men nackdelen är torktiden,i princip aldrig.men lägger man kokt ovanpå brukar det funka.
köpeolja,sk träolja består mest av lösningsmedel och är egentligen meningslöst att använda.
billigaste o bästa i det fallet är hälften balsamterpentin o hälften kokt linolja,går också lätt att pigmentera med torra pigment om man vill ha en kulör på virket. Ulf
Klint
Tack för mycket bra svar!!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon