Gåre
I trädgården finns områden med påsk/pingstliljor av äldre sorter. Enstaka blommar, men för övrigt är det bara bladen som kommer upp. Hur skall man göra för att få fart på dom igen? Gräva upp och flytta? Speciell gödning? Tacksam för svar.
octachoron
I gamla planteringar av narcisser som slutar blomma är det oftast av den orsaken att de står för tätt. I så fall så ta upp lökarna när bladen vissnat ner och plantera ner dem igen direkt fast mer utspridda.
Du kan också näringsvattna i fall det är näring som saknas, jag brukar ta ett vanligt flytande blomgödsel (Blomstra, Substral osv) och vattna med en ganska svag dosering några gånger under våren/försommaren.
Gåre
Tack för svar! I det här fallet är det nog näring som saknas sad.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon