lillagård
Vad är effektivast att rensa en gammal och på vissa ställen, övervuxen, kullerstensgård med? Barn och djur vistas där och brunnen med vårt vatten är också där.
Försöker med en hacka, men det är ett oändligt jobb där gräsruvorna drar med sig onödigt mycket jord som behöver vara kvar för att hålla kullerstenen på plats.

Finns det något effektivt medel som inte är farligt/ohälsosamt?

Någon med erfarenhet?
Pauline/Sthlm
Hur var det med den kommunala metoden med hett såplödder i år? (Googla)
...fast kanske brunnen är ett hinder

http://www.dn.se/ekonomi/ny-skum-metod-stoppar-ograset
Bengalow
Det effektivaste är väl att hyra en gasolbrännare (sådan som takläggarna använder) och gå över med. Jag har sett att kommungubbarna gör så, men dom försöker elda upp alltihop. Man behöver bara svedja lite över ogräset, så att cellerna "exploderar". Det går snabbt och är effektivt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon