CeciliaR
07-06-2013, 20:48
Jag köpte en vacker stamros som hade massor av rosor och knoppar (okänd sort), planterade om i större kruka och tillsatte koskit. Nu efter några veckor börjar alla knoppar och blommor sloka, fästena blir bruna och knopparna dör. Jag misstänker att jag vattnar för mycket och borde låta jorden torka upp emellanåt. Jag har hållit den ständigt blöt/fuktig tills nu. Vad tror ni? Har jag kanske gödslat ihjäl den? Får den för lite sol (den står skuggigt). Tacksam för hjälp så jag inte förvärrar problemet
Klipp tillbaka allt som slokar, låt den torka upp mellan vattningarna, ställ den mera soligt, kogödsel på påse blir inte för starkt men färsk kogödsel blir det, U-jord eller rosjord på påse är annars bra för krukrosor. Hoppas den hämtar sig efter ett tag.
CeciliaR
08-06-2013, 13:17
Tack

Ska försöka med råden, tyvärr kan jag inte ge den mer sol då jag bor på en skuggig innergård. Var först rädd att jag gett den för lite vatten då den började sloka, så jag har nog förvärrat problemet genom att vattna mer.