Full version: Eucommis ulmoides
Ludvig Johansson
Idag satte jag ut detta härdiga gummiträd från Nordamerika, men har en stark känsla av att jag satte det fel. Någon av er som odlar den och hur och var då? Min står i näringsrik och dränerande jord med god tillgång till fukt. Planterade även en Hovenia dulcis men den får bo i mitt gamla kallväxthus tills jag vet vad den går för. Den har så där snygga glansiga svarta mullbärblad som bara luktar dåligt härdig lång väg. Bor i zon 4 utanför Skövde.
Huggorm
Det är väll eucommia som kallas "guttaperkaträd" på svenska? Så vitt jag minns är den inte ens riktigt härdig i zon 1. Men lycka till, det är kul att folk vågar prova!
Ludvig Johansson
Ja visst är det kul namn? Kanske jag borde sätta den i ren grus istället, skyddat och varmt. Får jobba på att fixa fin växtplats åt den. Även om det är roligt att våga så är det trist om växten bara dör rakt av.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon