orkideh89
11-06-2013, 21:20
Jag har ca 40-50 tal tomatplantor. Hoppas det blir en hel del skörd med tanke på att nu har kag skaffat växthus också som de trivs bra där.
Vill gärna kunna torka egna tomater, typ sånt som man köper, soltorkade tomater.
Vet någon hur man gör för att torka tomaterna?
Hur långt tid tar det med tanek på så mycket vatten som dne innehåller? Torkar man det i ugnen eller ute i solen?
Tackam för alla tips och ideer och erfarenheter som ni kan dela med!
Jag har för mig jag har läst eller sett att man kan göra det i ugn. En sådan där torkmaskin funkar ju såklart, en sådan man brukar använda till t ex svamp.
Det går utmärkt att torka tomater i ugn, 60-70 grader 8-12 timmar eller i varmluftsugn ca 5 timmar.
Jag har torkat i vanlig ugn med ugnsluckan på glänt (sätt en trägaffel emellan i luckan). De blir lika goda som soltorkade tomater.
orkideh89
11-06-2013, 21:59
Tack för svar!
Behöve rman kärna ut dem innan?
Vilket r bästa förvaringen efteråt , torrt eller i olja, så som man köper?
Jag kärnar aldrig ur, men det är kanske en smaksak. Jag fryser in mina när de svalnat om jag har mycket. Annars lägger jag dem i olivolja tillsammans med vitlök, salt och peppar.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.