Att kapa grenar grövre än 5 cm i diameter i björk ställer närapå alltid till större problem än de man försökte kapa bort. Ett snitt av en grov gren som växer i anslutning till en stam bildar röta också i den stammen, och hela trädet blir ett riskträd.
Dubbelstamiga träd som t ex bildar Y brukar man säkra genom att sätta ett spännband så hägt upp man kan mellan stammarna.
Bandet ska inte vara sträckt - det behöver röra sig också i spruckna delar för att trädet ska behålla vitaliteten. Spännbandet har man för att trädet inte ska falla om det spricker itu.
Runt stammarna som man säkrar på detta sätt ska spännbandet
- läggas som lös loop, inte som strypande omslag. Lägg loopen över en gren som håller den uppe.
- vara brett runt den del av stammen som den berör. Brett är 1 dm.
- inte sträckas utan vara som en båge som tar emot om trädet går itu. Om bågen sträcks ska man kunna lossa lite så att det blir en lös båge igen.

Ett av Julitas äldsta päronträd håller på att gå isär. Stammarna har säkrats mot varandra högt upp.

Taget rakt nedifrån, bandet är inte helt sträckt som det kan se ut. I mitten en anordning som kan sträckas ut så att trädet aldrig stöttas på ett "stumt" sätt. trädet ska svaja, också i stamskadan - annars tappar den "musklerna". Kan man göra själv med en gummistropp som används vid båtförtäjningar.