milys
Har en litet utrymme mellan trädäck och husfasad där jag vill ha en klätterväxt. Gropen är dock bara ca 25 cm bred. Längden utmed husfasaden är ca 1,5 m. Jag hade tänkt mig en Klematis men frågan är ju vilken? Det kanske passar bättre med annan klätterväxt med tanke på det trånga utrymmet? Klätterväxten får gärna på ganska hög men inte vara för yvig. Väldigt tacksam för råd!
Finn Klematis
Hej!

Vilken zon har Du? Vilken färg har Du på Huset?

Finn
milys
Hej! Bor i zon 1. Skulle gärna vilja ha en vit eller kanske gul.

Oj, såg fel på din fråga. Vi har ett gult tegelhus från 50-talet.
RibesRubusVitis
Om läget är soligt, blir mitt standardråd för zon 1 en vinranka. Den blir så hög som du vill och så yvig som du låter den bli.
Finn Klematis
Hej!

När jag ger råd så talar jag om vad jag skulle tänka mig att plantera.
Här skulle jag kunna tänka mig två olika allternativ.

1. Texensis Princess Diana. Klippgrupp 3. Röd. Hängande klockor.
2.Viticella. Avant Garde. Klippgrupp 3. Röd ljusare mitt. Ca. 5 Cm. stora blommor.

Finn
Kajsa

Maria Cornelia, viticella grupp 3, klipps ner sen höst. Har haft den länge och gillar den mycket. Tror jag köpte den av Hortogreen.


Miss Bateman, tidig stor blommig, grupp 2, den bör inte krångla i zon 1, här kan den frysa i rankorna ibland, bilden från förra sommaren.

Har en del andra möjliga, titta i mitt album/Klematis

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon