Alltså nu har jag kollat på lite olika zonkartor & kan inte riktigt få begrepp om ifall det är zon 4 el 5 jag tillhör....bor ca 1 mil söder om Jönköping
gmasterb
06-04-2004, 21:12
Är väldigt osäker på om du verkligen skulle ha 4-5. Tror snarare på 2, 3 eller 4.
Zonkartorna är tyvärr inget man kan lita på till hundra procent. Det får man bara en uppfattning om att inte alla kan odla just vissa växter utan det är för att skydda de affärer som säljer växterna från alla klagomål.
Det bästa är att pröva sig fram. Förhållandet till sjöar, dalar, berg har stor betydelse. Ett smart tips är att lägga större stenar som alstrar värme vid känsliga växter.
//Stefan
Åsa, mälardalen zon 2
06-04-2004, 21:15
Zonangivelserna är inte exakta utan man kan t.o.m ha olika zoner i sin egen trädgård. Har man lä och skyddade lägen i trädgården kan det vara lägre zon där än vad som står på zonkartan, är läget utsatt och blåsigt kan zonen vara högre än vad som står på zonkartan.
Detaljerad zonkarta över området runt Jönköping
http://www.tradgard.org/hemtradgarden/500/...ngskaraborg.htmBor du någonstans på gränsen så kan du kanske ligga någonstans mittemellan zonerna.