emmapemma
07-07-2013, 19:49
Hej,
planterade en fin buskmagnolia i början på våren och hittills har den tagit sig mycket bra! Stora fina blad och mycket grentillväxt. Nu på eftermiddagen såg jag att ett skott + ett blad nedanför skottet slokade/torkat, och därför satte jag dit vattenspridaren. Det har ju varit väldigt torrt de senaste veckorna, och jag tänkte att jag måste vattnat för lite trots att jag varit där och vattnat, senast igår.
Nu, några timmar senare, ser jag fler slokande blad och skott! Vad kan det vara? Jag ser också att en utav de underplanterade krypkornellerna ser mindre frisk ut (och fyra ser tipptopp ut).
Magnolian står skuggigt (jag vet att den borde stå soligare för blomning, men när jag köpte den sa trädgårdsmästaren att jag kunde ju testa, och flytta den om jag ville ha mer blomning/om blomningen uteblev). Det är ett rätt stenigt parti som jag byggt upp en jordbädd ovanpå, därför har jag varit väldigt noggrann med bevattningen. Men känslan just nu är att det är ett ohyra/skadedjur, alternativt att den reagerar väldigt starkt på det kalla vattnet som vi (tyvärr) har i vårt vattenutkast. Jag ser dock inga djurspår runtomkring, och inga insekter på busken, så jag är väldigt förvirrad.
/Emma
Huggorm
07-07-2013, 20:13
Eftersom den är relativt nyplanterad så beror det förmodligen på att den inte etablerat sig ännu. Antagligen är det ändå vatten som saknas, och att den inte lyckats ta till sig tillräckligt mycket av det du gav idag. Kanske den kommer se mycket bättre ut i morgon?
Att den står i skugga är kanske illa för blomningen, men annars är det inte fel. I naturen växer magnolia vanligtvis i halvskugga under större träd. De vill gärna ha djup och näringsrik mulljord, vilket kanske är svårt i ett stenparti? Det beror på hur det är upplagt. Vidare är det bra med skugga särskilt när busken är nyplanterad, eftersom den har svårt att suga i sig tillräckligt mycket vatten när rötterna inte är etablerade. Sol hjälper ju inte direkt då. Till slut vill jag påpeka att man helst inte flyttar magnolia, de tål inte det eftersom deras rötter är väldigt känsliga. Man skall helst inte ens gå på jorden över rötterna, än mindre sätta spaden i dem.
Just buskmagnolia är särskilt vattenkrävande för att vara magnolia. Stalltipset är då vattenbrist. Vad gäller denna magnolia så är den känslig för att stå i direkt sol, åtminstone i södra delarna av Sverige. Har haft en själv i zon IV och där klarade den sig bra i soligt läge.
emmapemma
08-07-2013, 09:45
Tack för svaren!
Tyvärr är jordmånen på tomten väldigt dålig, och grund utom på ställen där berget har skrevor under jorden. Jag har försökt måtta in magnolian i en sådan + en rejäl hög ovanpå. Det är en chansning, och jag tänkte i bakhuvudet att magnolior ska vara bergväxter (men då kanske inte buskmagnolian just).
Jag ska underhålla med vatten under veckan och se om det blir bättre.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.