Full version: igenvuxen rabatt?
kangas
Hej!
Jag har bekymmer med en f.d. favoritrabatt som är totalinvaderad av ogräs. Problemet är (förutom att jag har låtit det gå så här långt) att i rabatten står en strimlönn som tycks ha extremt ytliga rötter. Det går liksom inte få tag på ogräsrötterna utan att man drar upp strimlönnsrötter.
Förra året gjorde jag en halvhjärtad satsning och täckte området kring trädet med tidningspapper och täckbark. Det såg ok ut, men i år har allt ogräs trängt igenom med full styrka. Skulle det vara idé att göra om det, men med tjockare tidningspapperlager och kanske också marktäckduk + täckbark? Jag vill gärna att det håller mer än en säsong... Eller finns det någon smart lösning?
RitRat
Hur stor är lönnen? Tål den att flyttas på?

Den effektivaste metoden som ger långvarigt resultat är bara en:

Gräva upp allt på djupet och finfördela jorden så att man tar vara på det som ska bevaras, och kasta (kompostera) allt annat, inklusive rötter och allt. Men då kanske lönnen måste offras, om den inte kan grävas upp med rötter och läggas sen tillbaka dit eller på annat ställe.

Liten grävskopa behövs kanske?
kangas
Tack för svar!

Nej, lönnen är för stor för att flytta och dessutom har den företräde före rabatten så om någotdera måste offras blir det rabatten. Jag gör nog så att jag fortsätter med täck-metoden och ev. får det bli ett årligt göromål om ogräset växer igenom så snabbt.
Rosrup
Kanske la för lite överlapp mellan tidningarna så det hittade igenom?
Gjort den upptäckten själv här.
Gjorde ett nytt test med täckpapp (sån som man har när man skyddar golv vid målning och så) på ett mindre område.
Kan inte säga om det blev bra eller dåligt men det var enkelt smile.gif
Sem är barkmull mycket snyggare än täckbark i mina ögon.
Det har jag med kommit på själv rolleyes.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon