Full version: Sallat
Liastar
Är det någon som vet om man kan odla sallat i stor kruka? Huvudsakligen plocksallat, men gärna huvudsallat också, om det går.
Ingrid på Västkusten
Går alldeles utmärkt bara å så frön :-)
å passa med vattningen, får ej torka ut och det är lite större risk för det i en kruka,

Hälsar ingrid
Susanna
Gödning behövs väl också? Eller kan man göra med krukor som med pallkragar och odla i kogödsel?

Är nog som du Ingrid och många andra anser, jord på påse är inget vidare. Jag har prövat lite olika varianter och tycker alla blir stenhårda efter första vattningen. Ska sluta med påsjorden tror jag.

Susanna
Ingrid på Västkusten
Går bra i pås-ko också - fast jag blandar då i lite leca och sand :-)

Hälsar ingrid

PS Nån påsjord köper jag - det är översta to centimetrarna plus lite udda växter då och då. Räkningen är högre på grus tegelkross och leca samt sand.
Liastar
Anledningen till att jag ville testa att odla sallat i kruka var att jag inte har nåt större land eller så som man kan odla i, plus att jag ville ha nåt som inte var så jobbigt att täcka med nåt så inte sniglar å annat kommer åt att mumsa sallat smile.gif tänkte blanda vanlig påsjord med kompost... fast det kanske inte är bra, eller?
Ingrid på Västkusten
Allt går :-) alla sätt är bra utom de dåliga,
och egen kompost blandad med påsjord blir bra det med,

Hälsar Ingrid
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon