hultaren
Päron trädet tappar bladen och grenens bark har spruckigt på sina ställen, vad kan felet vara?

// Ken

[attachment=77650:IMG_2013...2_213708.jpg]
[attachment=77651:IMG_2013...2_213834.jpg]
Huggorm
Har det kommit plötsligt eller kommit gradvis under flera säsonger? Päronträd har ju lite större krav på sin växtplats än exempelvis äpple så det kan bero på något sådant. Det kan också vara så att den står för torrt.
Bassam
Hej
Den ser ut som svamp attackerat den, special om den här skadad kommer snabb, så behöver du ta bort skadad delar och bränna dem, plus du kan blanda din jord med kalk eller bark bitar,
Obs

Varvör:
1 kalk: för att svampen intresserar inte kalk jord.
2 Bark bitar: för att bark bitar ger gas som svampen tycker inte om.
H.. Bassam
hultaren
Har haft trädet i 3 år, detta kom för ca en månadsen!
Brukar vattna det på kvällen för misstänkte oxå att de var för torrt!..
Ska pröva att ge det lite kalk och klippa bort grenen
Huggorm
Var det löv som det skulle på den där grenen i början på den här säsongen?
hultaren
Japp, för 6 veckor sedan såg trädet normalt ut med alla sina blad
Bassam
Hej
Man ska inte vattna på kvällen, för att man ger svam stort chans för att attackera växter på grånd av varm grader på dagen och kallt på kvällen och natten,
jag jobbat p plantagen som har måga fina växter, de spreja automat vatten varje dag mellan kl 7 till 8 på morgon varje dag under vår och sommar.

H.Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon