TurboTS
Jag har köpt hus är tyvärr inte så kunnig om häckar men den behöver klippas då den vuxit ganska bra sedan jag flyttade in.
Jag undrar om det är någon som vet vad detta är för häck ?

Har även en fundering om när det går bra att klippa den. ska den klippas på hösten/våren eller går det bra att klippa lite nu?




Huggorm
Sibirisk ärtbuske eller karagan som den också kallas. Du kan absolut klippa lite nu om du vill men annars brukar vårvintern stimulera skottbildning bättre
TurboTS
Okej tack för svaret! tummenupp.gif
Är mest intresserad av att ta bort lite ( det som vuxit i år) på höjden då den redan är nog hög nu så det blir en lättare klippning nu, för att ta mera sen på våren.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon