För minst fyra veckor sen tog min ena katt in en mus (levande). Jag brukar försöka få ut katt och mus vid dessa, ofta förekommande, tillfällen,
men denna gång släppte katten musen som snabbt gömde sig. Efter diverse försök att fånga den sprang den "in i golvet", vi har ett uppbyggt "podium"
i vardagsrummet där den tog sig in.
Flera gånger har jag sett den kika fram, men genast har en katt varit där och vips försvinner den igen.
Vi har gått här och väntat på att den där karakteristiska lukten ska uppstå, men icke.
Ikväll kom sonen och frågade varför det satt en död mus på mattan!
En död mus sitter väl inte sa jag och gick dit. Den var inte död förstås, men helt apatisk, så sonen tog den i handen, bar ut den och satte den i gräset.
Sen skulle han ge den mat tyckte han så han gick ut med lite kattmat men då var den borta (alla katter var inne).
Nu undrar jag om någon vet om en mus kan överleva fyra veckor (minst) utan mat och framförallt vatten?
Vet ju inte säkert att det är samma mus men...